Elaela

Jak dlouho a na kolik stupňů se udí domácí slanina z bůčku?

Zajímá mne TEPLOTA a ČAS uzení, nikoli rady o nakládání.
PS: Jako bonus příjmu i radu na kolik stupňů a jak dlouho se udí klobásy.
Děkuji

Jak dlouho a nakolik stupňů se udí domácí slanina z bůčku?

Nejlepší odpověď
Hufnágl

Co chceš vlastně udit? Buď chceš udit hřbetní sádlo, anglickou slaninu nebo bůček a v tom je rozdíl. Nejen způsobem naložení, ale i délkou naložením díla. Budu si myslet, že chceš udit bůček a tak nějakou radu ti dám.
Naložený, opláchnutý a okapaný bůček vložím do roztopené udírny a při otevřené udírně ho nechám asi půl hodinky ještě oschnout a prohřát při teplotě cca 40 °C. Potom udírnu zavřu, zvýším teplotu na 70 – 75 °C a při této teplotě udím 6 – 7 hodin. Pokud budeš udit poprvé, doporučoval bych šrůtky v mírně osolené teplé vodě 75–80°C prohřát aspoň hodinku a tím zkrátíš dobu uzení o pětinu. Klobásky udím při teplotě 70–75°C 6–7 hodin, které po vyuzení povařím ve vodě o maximální teplotě 80 °C 20 minut a po provaření je prudce ochladím studenou vodou a nechám okapat na tyčkách. Není pravda, co píše Drap o udírně. V nouzi vyudíš i v kartonové krabici. Pokud si nebudeš vědět rady, použij soukromou zprávu.

Další odpovědi
mosoj

Pokud pamatuji na venkově se udilo zásadně studeným kouřem , dlouho a topilo se tvrdým dřevem.

https://www.kam­narina.cz/teplo­ty-pri-uzeni

Drap

Čas je závislý na tvaru a konstrukci udírny. Já udím cca 8 hodin při nejvyšší teplotě cca 70 stupňů

df

Já preferuji uzení max do 25–30 stupňů 12–24 hodin. Nemám totiž rád, když je maso uzené a zárověň i uvařené.

EKSOT123

Já mám rád, když je uzený měkké. Třeba když koupím uzené v Německu, je to skoro vždycky jak podešev a musím opéct.
Doma jsme nikdy teplotu nehlídali, ale jednou jsem to zkusil a bylo to kolem 90°C. Samozřejmě to chvílemi kleslo na míň, když dřevo dohořívalo. Udili jsme tuším 7–8 hodin, už nevím. Při takové teplotě nějaký tuk z masa vykapal, ale to podle mě vůbec není na závadu.
Pravděpodobně tento náš postup nelze nazvat pravým uzením, ale hlavně že to šmakovalo.

Hufnágl

Ještě k těm klobáskám. Délka uzení také závisí na kalibru střívek. Pokud jsou o průměru 30–32 mm, tak platí uvedená doba uzení, pokud použiješ střívka o kalibru 17–19 mm, tak jsou vyuzeny do 2,5 hodin.