Stařík2

Jak daleko mohou být jehličnaté stromy /smrky/ od chaty z hlediska požární bezpečnosti?

Kolem chaty rostou mladé smrky a některé větvemi se dotýkají chaty. Jak je zlé nebo dobré kolem dřevěné chaty mít tak blízko tyto stromy?

Odpovědi
Bobek 2

Není mi povědomé, že by požární předpisy nějak omezovaly vzdálenost stromů od hořlavých budov. I když samozřejmě pokud komín čoudí přímo do větví, tak to moc bezpečné není. Mimochodem, ohňový patent Marie Terezie naopak doporučoval sázet listnaté stromoví, zejména ořech a lípu, jako de facto protipožární izolaci mezi domy a pozemky.

Problematické ovšem mohou být blízko rostoucí stromy z hlediska požární přístupnosti, tj. aby se k té chatě v případě požáru hasiči s technikou vůbec nějak dostali. A taky mohou překážet při údržbě té chaty.

A zejména mohou stromy ohrožovat chatu v případě pádu – zrovna smrky jsou dost křehké a lámavé, některé listnáče zase mohou mít těžké a křehké větve. Toho bych se bál ze všeho nejvíc.

honza19hk

Zákon o požární ochraně nestanovuje vzdálenost dřevin od budov. Pokud budova chytne stromy jsou až to další na co se hasiči zaměří. První je ochrana zdraví a majetku. Větší problém dřeviny způsobí svými kořeny. Můžou trhat základy a narušit stabilitu budov