paul1

Jak dalece mohou přetrvávající sucha změnit ráz naší krajiny?

Budou se po naší krajině toulat velbloudi, nebo i jiná exotická zvířata a hmyz?
https://www.ces­kenoviny.cz/pr/zpra­vy/budou-se-jednou-v-beskydech-toulat-velbloudi-boj-o-vodu-pokracuje/2220904

Nejlepší odpověď
Disraeli

Jak já doufám, tak v blízkých letech dojde k většímu zalesnění většiny států.
Stromy přirozeně regulují počasí se vším všudy, celkové klima, zachovávají stabilitu (teplotu, vítr, ovzduší/kyslík, stojí za vznikem srážek, tedy za dešťěm, ale na druhou stranu taky zabraňují záplavám) i celkovým zavodněním země. Kde jsou stromy (hodně stromů a to zdravých), tam se drží i voda a počasí je stabilnější, tak jak by mělo být. S jejich přízomností je celkově chladněji, nedochází k parnému horku, vysušování a tak podobně.

Prozatím docházelo a dochází k odlesňování (v jisté míře ale i k obnově lesů). Za jedno vykýcení a „zástavba“/prostor, za druhé dřevařský průmysl, kde rovnou kontrolují lesy a vysazují „ideální“ stromy, které se na to hodí (třeba i na topení) a k teré rychleji rostou a podobně – nejsou však ve větším množstvím vyloženě ideální pro přírodu. To je tedy účelové a plánované kácení stromů, ale pak tu máme škůdce a jejich přemnožení, což taky z/devastuje lesy – jako i teď v nedávné době. Přestože v jisté míře dochází k obnově lesů (což taky není nic moc), tak kácení stromů ve městech (v ČR) se stupňuje. Namísto, aby se udržovaly a vysazovaly, tak se města spoléhají jen na městské parky a stromy mizí z ulici, sídlišť, kolem potoků a řek. Maximálně se někde vysází pár (velice málo) okrasných stromů v řadě za sebou.
Situace se doufám zlepší.

Další odpovědi
zjentek

Kategorie hmyz zde chybí, takže o hmyzu se tady toho moc nedozvíme.🤷‍♂️

Sucha mohou ráz krajiny změnit hodně. V těchto zeměpisných šířkách nám při dlouhém suchu půda extrémně prosychá, pak takto tvrdou půdu bez života, která vznikne, neznají ani třeba na většině území Indie.

Někdo se taky ptal, pokud má na pozemku studnu a chce na něm začít pěstovat ovocné stromy, na co by si měl dávat pozor. No, tak třeba aby mu vodu nevypili stromy, když neudrží poměr v rovnováze. Což vyžaduje další a další znalosti. (;

Filip84

Až tak, že to tu, časem, bude vypadat jako někde na blízkém východě, in extremo.

Spíš třeba půjdou pěstovat hrozny čím dál ve vyšších polohách, bude více pršet, méně sněžit, bude méně ledových a mrazových dnů a více letních a tropických dnů, a tropických nocí, a budou se objevovat supertropické dny.

Samozřejmě, že se s tím, časem, nějak změní fauna i flora.

aliendrone

Pokud bude vládnout EKODEMENCE, tak zářný příklad je Aralské jezero. Tudíž hrůza pomyslet. Jenže to víš, prachy jsou PRACHY a ekoteroristé s greenbroskvemi přeci nepůjdou normálně makat (byť ve prospěch přírody). Místo toho si budeme užívat elektrodebility, neskutečných nákladů a cen obecně a ruku v ruce s tím devastace životního prostředí. :(

Když si jen vzpomenu na „Program 10“ (alternativa k současné ekozhovadilosti) ,který dnes ani GOOGLE NEZNÁ! (Proč asi?) :(