wendyX

Jak/čím nejlépe „přerazit vůni dvorka“ při přípravě drůbežího masa?

Hlavně kuřecího, příp. krůtího. Je zajímavé, že u kuřecího většinou víc takto ‚voní‘ maso koupené jako chlazené- u zmrazeného to tak markantní není…

Poradíte nějaký skutečně fungující fígl z vaší praxe? Dík za tipy.

Nejlepší odpověď
annas

Také mně vadí pach, ale myslím si, že to souvisí s krmením. Kuře ze dvorka, které se krmí zrním atd., není tolik cítit.

U kuřete záleží na tom, kde je koupíte. Také je rozdíl mezi masem čerstvým a mraženým. Nebo zda je jíte hned po upečení, nebo když je další den třeba ohřejete.

Dostala jsem mailem tzv. babské rady, ale našla i na netu. Někdo doporučuje zalít kyselým mlékem, jiný pivem. To jsem vyzkoušela,, pečené kuře bylo chutnější. Ale nesmí to být plzeňské pivo, ale obyčejné.

Pokud maso naložíme na 4–6 hodin do marinády (pivo, olivový olej, , sojová omáčka přírodní a koření dle chuti ) zmizí nejen „chemie“, ale i typický pach.

" Pivo dramaticky snižuje úroveň chemikálií v průmyslově vyráběném mase, které mohou způsobit rakovinu, pivo je více účinné, než víno a maso marinované v pivu i více chutná. Samotnou marinádu už pak nekonzumovat! "

http://www.la­buznik.cz/dis­kuse/jak-ozdravit-maso-43611/

Pivní marináda je menší zlo. Nepřesvědčuji, ale vyzkoušet se dá.
Občas i jinak experimentuji, ale stačí jednou a dost.

Další odpovědi
gecco

Co je „vůně dvorka“?
😉
Maso páchnoucí exkrementy nebo už jemně natrávené bakteriemi?
Nejíst, vyhodit, nekupovat…
To, že takto ´snáze´ páchne maso chlazené je jasné – mražené se zamražuje co nejdříve a udržuje se hluboce zamražené, biologické pochody takřka nepostupují. U masa ´jen´ chlazeného pokračují neustále po celou dobu až do tepelné úpravy…
Zvlášť kuřecí je nebezpečné, protože jde o maso ´mizerné´, které se rychle kazí a jeho tepelná úprava bývá krátká – navíc, i kdyby teplo zabilo bakterie (salmonela, listerie…), jimi vytvořené jedy z masa nezmizí.
___
Pokud už kupuješ drůbeží (zejména kuřecí), kupuj je u ´řezníka´ – tedy maso čerstvé, nebalené (hned při koupi můžeš maso očichat).
😉

Kepler

A není to jenom autosugesce? Já jsem tedy „vůni dvorka“ nikdy nezaznamenal, ať už bylo kuře kupované, nebo z domácího chovu. Nanejvýš se mi stalo, že jsem dostal výslužku z domácí zabíjačky a tam jistý smrad byl, ale to bylo díky nedostatečně vypraným střevům. Takže by pomohlo důkladné omytí? Nežádoucí pachy rovněž likviduje octová voda.

Jiří Bohumil

Souhlasím s Keplerem. My zatím, pokud nešlo o zapomenuté a déle „uložené“, ať kupované, chlazené, nebo mražené, nebo z našeho domácího chovu, nikdy žádnou, jak říkáš, „vůni dvorka“ nazaregistrovali. A to ani u kuřat, ani u jiné drůbeže. Ale možná máš citlivější čich.:-)

Dochy

Jestli tím myslíš to co já si pod tvým dotazem představuju, tak … nevím.

Jen vím, že kuře které peču / griluju já je zpravidla OK. Pokud žena, tak jej po vůni považuju za nedodělané (ale bacha, abych jí nekřivdil, já vím, že to v tý troubě má dost dlouho a na dost velkou teplotu, že by to mělo být hotové, jen mně to v některých ohledech nevyhovuje). Ale já upřednostňuju dost propečené a opečené, což jak tak občas sleduju Pohlreicha a spol. je podle kulinářů barbarství.

Takže podle mně je to v dostatečném osolení/okoře­nění/propečení, ale vzhledem ke zmíněným okolnostem tvrdím, že nevím. A pokud mně tu někdo poučí, budu rád.

Dochy

Nevím jak vám ostatním, ale mně zkrátka syrová drůbež dost silně … nevoní. A není to tím, že by byla zkažená. Týká se to i úplně čerstvého masa a nezáleží výrazně na jeho původu. Vadí mi i … vůně.. ostatních druhů syrových mas, ale řekněme že alespoň hovězí a vepřové mají na kuřecí co dohánět. (s ostatními nemám zas tolik zkušeností).
Ale může to být i tím, že mám nos trochu citlivější než je průměr. V dobách, kdy se prodávalo mléko ještě v sáčku (s životností 2 dny v uzavřeném sáčku a za dobrého počasí) jsem ráno odmítal pít to, které podle ostatních bylo do večera v pořádku (pak i ostatní uznali že už začíná kysnout)

Kepler

Ještě tak trochu mimo téma: nemám rád suché maso z prsních řízků a tak jsem vyzkoušel recept kuchařky Karolíny a maso přes noc marinoval v jogurtu. Maso bylo krásně šťavnaté a měkkoučké, ale vůbec mi nechutnalo. To je ale subjektivní názor. Každopádně chuť kuřete byla pryč.

gecco

Marinování v jogurtu je výtečné na vepřové nebo hovězí…
Telecího a jehněčího je škoda, skopové je lepší marinovat v česneku (nebo hodně česnekovém jogurtu)…
Ovšem kuře – není-li vysloveně domácí, je lepší nejíst…
😉