quentos

Jak chutnalo pivo po použití ohříváčku?

Mně stačí, když mi pivo zteplá, a už to chutná nevalně. Jak si mohli lidi pivo ohřívat záměrně? Chutnalo horké lépe než teplé?

Nejlepší odpověď
cochee

To je ale nepochopení věci 🙂 ohříváček piva je zařízení z dob, kdy neexistovaly ledničky a chladicí zařízení k pípě, ale ve sklepě hostince byla ledárna se zásobou ledu nasbíraného v zimě a pivo se čepovalo ze sudu, který dlel ve sklepě u toho ledu a hostinský jej přikutálel do výčepu. Hora ledu samozřejmě znamená téměř nulovou možnost regulace teploty, proto načepované pivo bylo velmi podchlazené proti konzumní teplotě. Do načepovaného piva se tudíž strčil ohříváček, aby se pivo dostalo na pitelnou teplotu. Nikoli, aby bylo teplé 🙂

Další odpovědi
Kepler

Jiné pivo, než správně vychlazené, chutná strašně. Naposledy jsem viděl používat ohříváček někdy v 70. letech v pražské hospodě a myslím, že dědkům šlo o to, aby nechytli angínu.

jáára

V tomhle období, abych dostal něco teplého do žaludku, dám si lahváče. Zdar

agentpv

V 80ých letech jsme měli v práci chlapíka – sportovec, běhával i maraton a ten si léčil rýmu svařeným pivem, do kterého si rozlámal acylpirin.

quentos

Něco podobného mi psal i Drap. Jak to, proboha, mohlo chutnat?