hapiky

Jak chtějí výrobci nebo disributoři el. energie oddělit čistou a běžnou elektřinu?

Když slibují dodávku čisté el.energie

Nejlepší odpověď
Dochy

Oddělit to nejde, můžeš se jen rozhodnout od koho si tu elektřinu budeš kupovat. Rozvody elektřiny jsou sdílené ale elektřinu někdo spotřebovává a kupuje, jiný vyrábí a prodává. Ty můžeš mít smlouvu klidně s větrníkama (přes prostředníka), že odebereš 50MWh, oni ji vyroběj, ty ji zaplatíš, prachy půjdou větrníkům. Větrníci dodaj elektřinu do sdílených rozvodů, ty si ji ze sdílených rozvodů odebereš.

Podobně to dříve bývalo třeba v některých mlýnech… Donesl jsi 10 pytlů pšenice, dostals 8 pytlů mouky. Nečekals až tu pšenici mlynář semele. Další co přijde dostane třeba mouku z tvé pšenice.

Další odpovědi
led

Jediné, čo môžte robiť je zníženie jalového prúdu, ktorý platíte zbytočne.
Takže za čistú elektrinu by sme mohli považovať elektrinu so zníženým jalovým prúdom a bežnú elektrinu tak ako ju dostávame a platíme aj s jalovým prúdom. Teda žiadne delenie podľa spôsobu výroby.
Čo je to jalový prúd:
„Elektrické spotřebiče odebírají ze sítě výkon, který je obecně součinem proudu a napětí. Tento odebraný výkon je dále ve spotřebiči přeměněn na užitečný výkon, který je označován jako činný výkon P. Elektrické spotřebiče pracující na indukčním principu, jsou-li připojeny na střídavý, resp. třífázový proud, odebírají ze sítě navíc výkon, který potřebují k vytvoření magnetického pole, jenž je poté vracen zpět do sítě. Tento „neužitečný“ – jalový výkon Q tak pendluje mezi zdrojem (generátorem) a spotřebičem sem a tam…
…proudově závislé ztráty způsobené jalovým výkonem by dosahovaly bez kompenzace jalového výkonu 5,5 mld. kW·h. Vezme-li se v úvahu současná úroveň kompenzace jalového výkonu, stále ještě zbývá pro kompenzaci potenciál min. 3,5 mld. kW·h, což by odpovídalo snížení emisí CO2 o asi 1,8 mil. tun za rok. Navíc by tato uspořená elektrická energie vystačila na zásobování 1,1 mil. domácností po celý rok.“
http://www.od­bornecasopisy­.cz/elektro/ca­sopis/tema/kom­penzace-elektrickeho-jaloveho-vykonu--11073

Neverte na žiadne zázračné šetriče – oddeľovače ekologickej elektriny od tej „špinavej“ ponúkané v reklamách. V rozvode siete nepoznáte či ide o elektrinu vyrábanú veternou, alebo „uholnou“ elektrárňou.
Účinníky, kompenzátory majú svoj význam vo veľkoodbere, nie u bežného malého odberateľa.
https://www.zse­.sk/documents/13846974/­ZSE_Kompenzac­ne_zariadenia_SME_E­E.pdf

Dodatok: doporučujem pozrieť aj diskusiu, kde Dochy povedal viac, než v odpovedi.

Drap

Nijak, je to jen obchodní slogan

Kepler

Rozlišit se to nedá, ani oddělit. V celorepublikové sítí, potažmo i evropské, je část elektřiny vyráběna z obnovitelných zdrojů. Takže slibují jen to, že část elektřiny je „čistá“. Zaklínadlo nové doby. Podobně, jako výrobci čistě elektrických aut tvrdí, že jsou bezemisní. Prdlajs, většina elektřiny pořád ještě pochází z elektráren s uhlíkovou stopou. Jinými slovy mají výfuk v komíně.

ivzez

Nijak, protože to oddělit nejde.

Ale na webu mého dodavatele elektřiny je to také pravdivě uvedeno.
Vysvětluje, že příspěvek jde na obnovitelné zdroje.

Něco jiného jsou tzv. šmejdi, kteří za cenu v řádu několika tisíc prodávají „udělátko“,
jež má po zapojení do zásuvky odesílat „špatnouelektři­nu“ pryč.

elkon

Jsou to jen kecy pro naivní lidi, kteří to „žerou“.

Vinpe

Obnovitelnou energii v distribuční síti oddělit od té běžné nelze.
Jestli ji chcete oddělit, nebo odebírat třeba jen obnovitelnou elektřinu. Tak si vyberte výrobce, dodavatele, kteří vyrábějí, dodávají elektřinu jen z obnovitelných zdrojů. Když těm, kteří nabízejí obojí nevěříte, že to dělají poctivě. Výrobce může vyrobit určité množství obnovitelné el. energie a tu prodat. Distribuční síti se to nepozná, je zde obojí dohromady od různých výrobců.

Midoc

Výrobci nechtějí v energetické síti oddělit čistou a běžnou el. energii, ani to nejde. Elektrina je odděna až na fakturách jednotlivých uživatelů.

Dochy

LED: Za jalový výkon spotřebitel zpravidla neplatí. Jen velkoodběratelé mají mívají pro kontrolu měřiče jalového příkonu a mívají povinnost jalový příkon kompenzovat na určenou hodnotu. V případě překročení jim hrozí nějaké sankce.

led

Podniky majú zmluvu na tzv.štvrťhodinové maximum, ktoré nesmú prekročiť, inak viď ako píšete prídu sankcie. To znamená že povolené maximum môžu krátkodobo prekročiť na čas kratší než 15 minút. Nie je to len u tých veľkých ale aj napríklad v divadlách, kde vypočítať príkon tak aby boli splnené podmienky, keď režisér a scénograf žiadajú od techniky veľakrát viac než je povolené a tu práve divadelní „svetliči-stmievači“ využívajú tú možnosť krátkodobého (pod 15 minút), momentového príkonu. Ako sa hovorí „Staccato fortissimo“ (krátkodobo hlasno, prekročenia maxima až sa Vyšehrad otriasa, elektrické stožiare horia) a hneď pádom cez piano nežným návratom do mezzoforte (do priemeru)

Dochy

Bacha, myslím, že tady mýcháte hrušky s jabkama. Čtvrthdinové maximum je o spotřebě jako takové. Podnik nesmí odebrat víc než má nasmlouváno. Ve fabrice, kde jsem kdysi dělal to pak řešil automat, který vypínal méně důležité okruhy… (poněkud nepříjemné pokud se dělníkovy pod rukama zastaví soustruh aby linka mohla jet)

Jalový výkon je ale něco jiného

led

Ale platí, len to tam nie je napísané. Len naivný človek si môže myslieť, že posielajú inú elektrinu do domácnosti a inú veľkoodberateľom.

Dochy

Proč jinou elektřinu? Mají tam tu samou. Ale elekroměry jsou dělané tak, aby měřily a počítaly činný výkon. Kvůli jalovému (např pokud do zásuvky zapojíte jen velký kondenzátor) by se například hodiny neměli ani pohnout. U domácností bývá jalový příkon natolik zanedbatelný oproti velkým točivým strojům v průmyslu, že to nikdo moc neřeší. Přesto třeba u zářivek (klasických), které mají pro svou funkci v sérii k zářivce zapojenu velkou tlumivku, bývá ještě připojen kompenzační kondenzátor.

Ve fabrice kde jsem dělal před dávnými věky měli baterii kompenzačních kondenzátorů, které se automaticky podle změřeného účiníku připojovali či odpojovali.

Jalovinu nemají distributoři rádi protože:

  1. nikdo jim jí ve spotřebě přímo neplatí
  2. jim to zbytečně zatěžuje vedení a působí další potíže…

Pokud přepravní ztráty elektřiny jsou řekněme 20% pak bohužel nejsou vázány jen na činnou složku dodaného výkonu, ale i na tu jalovou. Ztráty zahříváním drátů jsou reálné bez ohledu na to, zda dráty prochází činný či jalový proud a distributor tak přichází o peníze.

led

Ďakujem Tak a som zasa o niečo múdrejšia. Tušila som, že z vás dostanem viac, než tých pár slov v odpovedi 🙂
Nebuďte taký skromný a podeľte sa s nami o svoje znalosti, prosím.

Dochy

Já rád předám co vím dalšímu, pokud o to bude stát. (Někdy i když o to stát nebude 😉 ) Ale povídání o činné a jalové elektřině myslím nepatří k dotazu na „čistou“ elektřinu… Čistou pokud se nemýlím je myšleno bez kouře a „bez“ odpadu