Gestas

Jak chodili oblékaní gestapáci, když bylo v létě 30°C ve stínu? Měli ty dlouhé kožené kabáty?

Nejlepší odpověď
dubraro

Gestapo, tedy Geheime Staatspolizei, česky tajná státní policie, žádné uniformy nemělo. Chodili v civilu, tak jako příslušníci všech ostatních tajných policií. Dlouhé kožené kabáty a klobouky se tehdy za špatného počasí běžně nosily.

Další odpovědi
Edison

Ty kabáty jsou spíše mýtus. Nosili je spíše vyjímečně a jen někteří.

Drap

Kožené pláště nepatřily k uniformě
Příslušníci gestapa, jako součást bezpečnostní policie (SIPO), byli v případě přijetí k SS zařazeni do útvarů SD, tedy do bezpečnostní služby říšského vůdce SS, tedy jakési elity SS. Proto také v případě SIPO nebyl vyvíjen nátlak na jejich vstup do řad SS, jako u policie ochranné. Tzn., že ne všichni příslušníci gestapa byli současně příslušníky SS, obvykle se to samozřejmě týkalo nižšího personálu. Navenek se to však nedalo příliš poznat, protože příslušníci gestapa, stejně jako příslušníci kriminální policie, mohli ve služebním styku, nosit uniformu SS i v případech, když členy SS nebyli. Gestapáci nosili na svých uniformách hodnostní označení SS, které odpovídalo jejich hodnosti u bezpečnostní policie. Uniformy byly používány v zásadě dvě, tj. zpravidla v „tuzemsku-v Říši“, černou uniformu SD-SS, nebo na územích okupovaných nebo ve válečných zónách pak uniformu polní, šedou SD-SS s hodnostním označením bezpečnostní policie (tyto unikátní hodnostní nárameníky byly pro SIPO zavedeny v srpnu 1942 – měly černou a stříbrnou barvu se zeleným lemováním). Charakteristickým znamením uniforem gestapa, podobně jako u SD, jsou tedy prázdná pravá výložka na límci (do hodnosti Obersturmbannführe­ra) a kosočtverec s označením SD na levém rukávu (SD bez lemu, GESTAPO s lemem). Hodnosti gestapa byly určeny ve dvou kategoriích, vlastní výkonné služby a administrativní správní služby. V titulatuře hodnosti byla pak tedy k jejich hodnosti u policie přidávána hodnost SS, např. tedy: SS-Obersturmführer und Kriminalinspektor der Polizei.
Zde si můžeš prohlédnout i obrázky:
https://forum­.valka.cz/topic/vi­ew/122977/Uni­formy-SS-SD-Gestapa

aliendrone

Možná takhle > https://www.y­outube.com/wat­ch?v=0f0VLxK1DMQ ;) :D :D

aliendrone

Drap >>> Ta odpověď z toho fóra je DOST mimo mísu. Ale to je ve zdejších končinách normální, obvykle se kopčí/překládají anglické texty (němčinu ovládá mnohem méně lidí, jakkoliv německé zdroje jsou v tomto případě MNOHEM kvalitnější)

Prostě tupé opakování chyb v překladech a minimální znalost faktů, to je celé.

Už jen text:
„Příslušníci gestapa, jako součást bezpečnostní policie (SIPO), byli v případě přijetí k SS zařazeni do útvarů SD, tedy do bezpečnostní služby říšského vůdce SS, tedy jakési elity SS. Proto také v případě SIPO nebyl vyvíjen nátlak na jejich vstup do řad SS, jako u policie ochranné…“

mi silně připomíná PODOBNÝ (a stejně nesmyslný) text na wiki: „Muži, kteří toužili vstoupit do OrPo většinou nejprve sloužili tři roky u SiPo.“ https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ordnungspo­lizei

Je to ekvivalentní tvrzení, že kdybys chtěl být policajt, tak nejdřív musíš jít k BIS! Gestapo vzniklo z vůle říšského maršála H. Göringa poté, co se stal pruským ministerským předsedou a vůbec zpočátku neměla co dočinění s SS (potažmo Himmlerem/Hey­drichem). Nicméně po převzetí moci došlo (především díky silné figuře Heydrichově) k sjednocení policejních a bezpečnostních složek [vyjma Abwehru – ten spadal pod Wehrmacht) pod vedením reichsführera SS H. Himmlera, přičemž pod něj přešlo i Gestapo, jehož příslušníci téměř vždy byli zkušení policisté s praxí, přičemž NEMUSELI být členy SS – a zpočátku také NEBYLI, dokud Gestapo vedl Göring.

Pochopitelně s přechodem do kompetence Himmlera (reichsführera SS) bylo pro kariérní postup velice vhodné do SS vstoupit, nikoliv však povinné.

R. Heydrich – tehdy vedoucí stranické bezpečnostní služby SD si později neuniformované příslušníky policie (SiPo – tedy KriPo [kriminální policii – úřad V] a Gestapo [úřad IV] stáhl pod sebe a sjednotil je jako úřady v RSHA. (Hlavní říšský bezpečnostní úřad), přičemž o uniformované platfusáky z OrPo [OrdnungsPolizei] neprojevil zájem – mimochodem do OrPo patřili např. i hasiči, celníci, četnictvo, pobřežní stráž atd. pochopiteln včetně uniformované policie [SchuPo])

Heydrichův RSHA tedy zastřešoval nakonec veškeré neuniformované bezpečnostní/zpra­vodajské složky a to včetně SiPo [bezpečnostní policie] a SD [Sicherheistdienst – zpravodajská služba SS, úřady III, VI a VII], přičemž rivalita mezi SD a Gestapem díky vzájemně se překrývajícím kompetencím byla značná.

Tudíž žádné „zkušební období“ u rozvědky a kontrarozvědky SS [tedy u SD] a poté přechod do SiPo, konkrétně na Gestapo nemohlo hrozit ani omylem. To je podobné, jako kdybys chtěl míchat naše armádní Jamesbondy s jejich protějšky z BIS! ;) :D :D

Jednoduše jak jsem předeslal jde o dokolečka omílanou a překládanou chybu, to je celé. Doporučuji prostudovat NĚMECKOU wiki, jakkoliv je rajchština i pro mne STRAŠNÁ, tak co se týká kvality informací v tomto ohledu, je na tom MNOHEM lépe, než anglické (a z nich české) překlady – omyly, které podle mne vznikly nepochopením mezi bezpečnostní policíí [SiPo, jejíž součástí byla Gestapo] a bezpečnostní službou [SD] někde na anglicko breptající straně. ;) :D :D