Posspi

Jak chápete přísloví „Vidět znamená věřit?“ Co si myslíte o pohádce Polární Expres?

Krásný den.

Jelikož se blíží Vánoce a s nimi ta pravá zimní atmosféra, chtěl bych se Vás na něco zeptat. Určitě všichni znáte kouzelnou pohádku ‚Polární Expres‘, která je plná všelijakých záhad, hádanek, přísloví a tajemna, které mě vždycky dostane..

Nejvíce ze všech mě ale zaujala tahle dvě: „Vidět znamená věřit“, a potom „Není důležité znát směr, ale nebát se jet..“. To je něco, co ve mně zanechalo jakousi stopu, něco, nad čím musím přemýšlet. A já se ptám, jak tahle přísloví chápete Vy?

Co pro Vás znamenají, a znáte tuhle pohádku vůbec? Koukáte na ni o Vánocích? Jaké pocity ve Vás vyvolává?

Odpovědi
elkon

Nemyslím, že jsou to přísloví, ale podle formulace bych to tipoval na blábol z pohádky. Pohádku neznám. Název vůbec nepřipomíná pohádku, ale televizní reportáž.

anonym

pohádku znám, má celkem příjemnou atmosféru, díte to jistě vnímá jako hezky strávený čas ve vyhřátém vagonu bezpečně od vánice za okny (snad jen s výjimkou té procházky po střechách vagonů) … každopádně jakési celkové vyznění pohádky se mi zrovna dvakrát nezamlouvá. V první části jde o to zesměšnit kohokoliv kdo pochybuje o existenci „nadpřirozena“ a uvést ho zpět do kolejí bašťouna který opět zlhtne i s navijákem cokoliv se mu řekne, protože přece „musí věřit, jinak bude sám a smutný a kdesi-cosi“ … to vyznění je trochu podivné.

„Vidět znamená věřit“ to je myslím nesmysl. Pokud to nevidíte, tak jen věříte a až pokud to vidíte pak víte. Plus mínus nějaká ta možná nepřesnost v pozorování.

„Není důležité znát směr ale nebát se jet“ to mi také připadá jako nesmysl. Nesednete jen tak na vlak aniž byste tušili kam vás zaveze, a pokud ano pak gratuluji rozhodně ale patříte mezi čestné vzácné výjimky. Berte to prostě jako pohádku, i ta hesla jsou podle toho vybrána aby podpořila příběh toho filmu a nemusí mít nutně obecnou platnost.