annas

Jak chápete přísloví starých Řeků? „Stáří orla je lepší než mládí vrabce“./ „Lepší vrabec v hrsti než orel v povětří“.

Tajenka křížovky z MF Dnes z č. 48/2019
https://www.jstor­.org/stable/42689252­?seq=1

--
Obrázek
https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2015/11/06/18/06/e­agle-1029908_

Nejlepší odpověď
Drap

Přísloví jsou na dvě rozdílné věci. První je o zkušenosti a moudrosti, to druhé, kde se častěji používá holub na střeše ke o jistotách a hmotných statcích.

Další odpovědi
fcoop

To první…to je věc pohledu.
Je klidně možné,že by starý orel rád vyměnil svoji moudrost za mládí vrabce.
Opačně – pochybuji.

To druhé........­..„Lidé se obávají neznáma. Jest pravda, že každé opuštění starého znamená nejistotu – skok do tmy. Avšak kdo chce pomoci sobě a jiným, musí opustit dobré, aby mohl vybojovat lepší. Nesmí držeti pevně vrabce v hrsti jen proto, že je lepší než holub na střeše. Bez odvahy ke změně není zlepšení, a tak není ani blahobytu!“ — Tomáš Baťa český podnikatel 1876 – 1932

„Jediný absolutní princip: všechno je relativní.“

Auguste Comte – francouzský filozof 1798 – 1857

Kepler

To je těžké. I starý orel slupne vrabčáka. Na druhé straně mu už mnoho času nezbývá. Vrabec v hrsti znamená aspoň nějakou jistotu, i když malou a nevýživnou. Nejlepší je mít orla v hrsti(obrazně řečeno).