annas

Jak chápete přísloví? Liána se šplhá vysoko jen s pomocí stromu, ale strhnout liánu dolů způsobí „v lese“ rozruch.

Vietnamské přísloví, tajenka křížovky z MF Dnes + TV z 16. 4. 2021. Je možné i najít na netu.

https://pixaba­y.com/cs/photos/b%C5%99e­%C4%8D%C5%A5an-kmen-li%C3%A1na-rostlin-entwine-4231475/

Nejlepší odpověď
led

Liana je cudzopasník, ktorý k svojmu životu potrebuje svojho nositeľa. Pevne sa naňho prichytí a spolu s ním rastie. Je tak k nemu pripútaná, že pri svojom páde zvlečie z kože, prípadne aj strhne svojho životodárca.

Další odpovědi
aliendrone

No, popravdě to moc nechápu. Vlastně vůbec. :)
Nejspíš jde o nějaký příměr, ale není mi jasná souvislost, resp. konkretizace. Jo, dnešek je jeden z mých „lepších“, hned ráno levé přední kolo stálo na ráfku a tak to jde celý den… :(

zjentek

Já to chápu tak, že se správnou podporou vyšplháte vysoko sice nepozorovaně, ovšem „nahoře“ je na vás najednou hodně vidět. A to se nemusí líbit všem, respektive líbí se jen některým a ti se mezi sebou pak melou a melou, zatímco si nikdo nevšímá, co děláte vy. Tedy všímá, ale pozorovatelé „se melou“, takže zůstáváte na výsluní, bo není prioritou vás dostat dolů. (; (;

Ametyst

Já to chápu tak, že na parazity platí pouze prevence. Jak už se šplhají a jsou na místě, je pozdě na všechno.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

annas

Můj pohled.

Člověk se tlačí nahoru, často přes mrtvoly za pomoci druhých. Jenže když je nahoře, nevyhovuje ostatním, chtějí ho proto svrhnout, způsobí to rozruch „v lese“.

Nepřipomimá to současnou politickou scénu? I když poslanci byli zvolení, ale funkce jim byly přiděleny.

aliendrone

annas>>> To jsem si tak nějak představoval, ale zavrhl jsem, protože nevidím důvod k tomu „rozruchu v lese“ (ve smyslu proč by měl pád hochštaplera „vyvolat ruch v lese“ a pád někoho jiného nikoliv). :)

annas

Přiznávám, že ten les jsem také nějak nechápala, proto jsem to dala do uvozovek:-))

led

Otvorte si noviny a ten les zbadáte. Koľko ľudí sa priživuje, cudzopasí, na známych menách. Bez týchto „svojich mien“, by jednoducho zanikli v dave.