Avatar uživatele
annas

Jak chápete polská přísloví? 1. Kde jedí, tam jez, a kde dělají, tam nepřekážej! 2. Je každá ruka dobrá, která dává?

Tajenka křížovky č. 48/2020 z přílohy TV MF Dnes. – 1. přísloví

Obě přísloví jsou i ve zdroji.
https://mysisi­si.webnode.cz/pro­ducts/nektera-polska-prislovi/

Obrázek
https://pixaba­y.com/cs/vector­s/grilov%C3%A1n%C­3%AD-oslava-venkovn%C3%AD-gril-36427/%C3%AD-j%C3%ADdlo-690128/

Upravil/a: annas

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? vagra, Drap, dust8, aliendrone před 1238 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Platná mohou být obě. Záleží na konkrétním jedinci, pro jednoho je vhodné jedno, pro jiného to druhé.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
aliendrone

Kde jedí, tam jez, a kde dělají, tam nepřekážej!
Řekl bych, že právě TOTO přísloví charakterizuje životní princip VĚTŠINY lidí. Můj názor.

„Každá ruka dobrá, která dává“ je dobré přísloví pro low-level osoby (nepůsobí jim obtíže), ti na vyšším levelu dobře vědí, že nic není zadarmo a když se to tak tváří, má to prakticky VŽDY „nějaký háček“, resp. obvykle pořádný HÁK-zabiják. ;) :D :D

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
led

Zaujímavé, čo si všetko Poliaci privlastňujú. Už som to počula a čítala v rôznych rečiach.
Nadnárodné životné skúsenosti:
„Kde sa pracuje, nezavadzaj, lebo budeš musieť aj ty pracovať“
„Keď ťa bijú, utekaj, alebo sa bi aj ty“
„Ak jedna ruka dáva, pozri sa, čo robí druhá ruka“
…alebo aj to sú poľské?

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
Mc Merkurion

… to jsem nevěděl, že je to polské přísloví: mně táta odmalička učil, že kde se pracuje, tak odsaď mám odejít, abych nepřekážel … jo, a ješťe jednu radu mi dal: abych se vyhejbal všemu, co má dlouhou násadu … ale to nejde, občas člověk tu lopatu nebo koště do ruky vzít musí ..
…nevím, jestli je kažfá ruka co dává, ale vím, že je blbej, kdo nebere …

před 1238 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ta první část se dá brát, hloupý, kdo dává, hloupější, kdo nebere. Ta druhá část – lenost je základem zdraví. Nebo když někdo někoho o pomoc nežádá, tak se nemá vnucovat,

To druhé je dvojsečné. Když dá někdo někomu facku? Je to prospěšné, nebo nikoliv, Jedna ruka – vidím jako vy. Nebo co když je v ruce třeba něco, čeho se dárce zbavít?

Záleží na kontextu.

před 1238 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek