zzzlatokopka

Jak chápat odstupovou vzdálenost od společných hranic pozemků?

Ve stavebním zákoně §79, písmeno „o“, je uvedeno toto:

  1. stavba do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky s jedním nadzemním podlažím, podsklepená nejvýše do hloubky 3 m na pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci, která souvisí nebo podmiňuje bydlení nebo rodinnou rekreaci, neslouží k výrobě nebo skladování hořlavých látek nebo výbušnin, nejedná se o jaderné zařízení nebo stavbu pro podnikatelskou činnost, je v souladu s územně plánovací dokumentací, je umisťována v odstupové vzdálenosti od společných hranic pozemků nejméně 2 m, plocha části pozemku schopného vsakovat dešťové vody po jejím umístění bude nejméně 50 % z celkové plochy pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci.

Jak chápat tu vzdálenost 2 metry? To je myšleno, že stavba musí mít základovou desku min. 2 metry od hranic pozemků, nebo že střecha musí být min.2m od hranic pozemků?

Chci si nechat postavit kůlnu, nic velkého cca 3×4m, chci ji co nejvíc do rohu pozemku, a není mi jasné, zda když dodržím, že se zemí to bude min. 2m od kraje pozemků, ale střecha bude přesahovat cca 30cm, tzn. bude 170cm od kraje pozemků, zda neporuším stavební zákon???

Všem předem děkuji za odpovědi:-)
Doplňuji:
Raibeku a Pepo děkuji:-)

Ještě se zeptám, bere se z takového pohledu jako stavba i skleník?

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Dle mého názoru se udělá kolmice s okrajem stavby (základy nejsou stavba) takže od okraje střechy a následně se změří vzdálenost od hranice pozemku k této kolmici.
Tak jak říkáš, tedy 170cm. Takže posunout o 30 cm dále od hranice pozemku.

Další odpovědi
Pepa25

Při definici odstupové vzdálenosti bych vycházel z vyhlášky 501/2006 Sb. § 25, která mj. stanovuje některé nuance k ustanovení stavebního zákona a odst. 8) definuje:
„Vzájemné odstupy a vzdálenosti se měří na nejkratší spojnici mezi vnějšími povrchy obvodových stěn, balkonů, lodžií, teras, dále od hranic pozemků a okraje vozovky pozemní komunikace.“