kazisvět

Jak často provádět revize plynových spotřebičů?

Existuje nějaký zákon nebo norma, jak často by měly fyzické osoby – domácnosti nechat provádět revize plynových spotřebičů? (kotel, karma, plynový sporák)

Odpovědi
panenka

MĚ BYLO ŘEČENO ŽE 1 ZA ROK BY TO MĚLO STAČIT

standa

1× za 3 roky … více níže

Při kontrolách a revizích odběrných plynových zařízení v obytných domech je nezbytné vycházet ze zákona
č. 458/2000 Sb.a vyhl. ČÚBP č. 85/1978 Sb., ve znění nařízení vlády č. 352/2000 Sb.

Z těchto předpisů vyjímám následující témata:

1. dům vlastní fyzická osoba (nepodnikatel)

  • provádět revize a kontroly není povinností

(viz § 1, odst.3, vyhl. ČÚBP č. 85 /1978 Sb., v platném znění).

  • tato fyzická osoba je však povinna jako chráněný zákazník, udržovat odběrné

plynové zařízení v takovém stavu, aby se nestalo příčinou ohrožení života, zdraví či majetku osob. O vlastní vůli rozhodne, jakým způsobem si ověří bezpečný a spolehlivý stav užívaného plynového zařízení. Zpravidla reaguje až na netěsnost domovního plynovodu nebo poruchu spotřebiče plynu, a to objednávkou oprav u odborné firmy

2. dům vlastní ´podnikatel´ (družstvo, Společenství vlastníků ap.)

  • zde je důležíté prokázat jaké části „plynových rozvodů“ jsou součástí domu a jaké jsou součástí bytu
  • na tu část „plynových rozvodů“ (včetně spotřebičů), která patří do BYTŮ, se vztahuje předchozí bod 1 – tj. není povinnost provádět revize
  • na tu část „plynových rozvodů“ (včetně spotřebičů), která patří do společných částí domu, se vztahují povinnosti dle vyhlášky 352/2000 Sb., a to provozní revize se provádí 1 x za 3 roky

Závěr:
Odborníci doporučují, aby výše zmiňovaná povinnost provozních revizí „1 x za 3 roky“, která se týká jen vlastníků domů, kterými jsou ´podnikatelé´, se dobrovolně vztahovala na všechny vlastníky bytů a spotřebičů zde umístěných a nečekalo se až na netěsnost…

Jiným tématem je povinnost provádět SERVIS na plynových spotřebičích, což je další úkon mimo revizi.

Zdroj: http://www.vol­ny.cz/pohotovos­tplyn/060_2001­.pdf