Avatar uživatele
dudu

Jak často používáte glutaman sodný?

Glutaman je obsažen v mnoha přírodních potravinách, třeba rajčatech nebo parmazánu. Největší jeho příjemce je kojenec, protože se vyskytuje v mateřském mléce.
Množství, které výrobci do potravin přidávají, je v porovnání s tím, kolik ho nevědomky běžně sníme minimální. Také má hodnotový limit, a kdyby ho dali moc, ani by nám to nechutnalo. Navíc glutamát je intenzifikátor chuti a když ho potravina obsahuje, nemusíme už tolik solit, což je pozitivní.
Zdroj: LN 21.1.2017, Zdeňka Panovská VŠCHT Praha

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, pusinka50, zjentek před 2648 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
pusinka50

Glutamán sodný jako přísadu do jídel používala matka na dochucování polévek, já ho nepoužívám, polévky moc nevařím. Myslela jsem, že zdraví neprospívá. Ale nedávno jsem o něm četla, že je nedílnou součástí asijské kuchyně. Nevím, jestli je k dostání u nás v obchodech. Na netu ho prodávají. Poohlédnu se po něm a koupím ho.:-)

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
zjentek

Lížu ho i samotnej, prostě mi to chutná a nemohu se bez toho obejít, stejně jako bez posrkávání čistýho, neředěnýho octa.

Poznjámka- no kidding!

Dochy- http://www.pros­teasijske.cz/pro­duct/potraviny/pri­sady/glutamat-100g-mini-baleni/331

Upravil/a: zjentek

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
dubraro

Vědomě jednou týdně, na dochucení polévky.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Nepoužívám, ale požívám… Ani nevím o tom, že by bylo možné jej nějak jednoduše samostatně sehnat.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kepler

Velmi často. Když vařím jakoukoliv polévku dávám kostky bujónu místo soli. Nejlepší jsou ty s označením „Natur“. Fakt to polévku hodně vylepší. Někdy to dávám i do omáček.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Lamalam

Vědomě ho do ničeho nepřidávám. Stačí to množství, které pozřu nevědomě.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
dubraro

Dochy:
Prodává se pod názvem Glutasol, v obchodech s orientálním kořením pod názvem wej-su. Kromě toho je součástí dochucovacích směsí jako Vegeta, Kucharek apod.

před 2648 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Dík, o tom samostatným jsem ani nevěděl. O tom že je v některých kořenících směsích ano.
Mno stejně to samotné nekoupím, by mně manželka vyrazila i s glutamátem 😉
(Už tak má řeči když si občas udělám polívku ze sáčku a ani nápis „bez přidaného glutamátu“ nepomáha… A to od doby kdy je tam ten nápis jsou ty polívky podstatně méně chutné)

před 2648 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek