tony2412

Jak často měníte bojler?

Já za 13 let 2× a teď mám třetí od roku 7/2013 První byl tatramat, pak Ariston a do třetice zase Ariston, myslím že na životnost má vliv i na jakou teplotu vody je to nastaveno a samozřejmě tvrdost vody ale s tím nic nenadělám…

Odpovědi
Dochy

U mamky je bojler tatramat tuším z roku 86 (namontován někdy před rokem 1990). No, teď už začal kapat a nevypadá, že by s tím chtěl přestat, asi půjde pryč. (V průběhu času měl několikrát období kdy kapal, ale vždy ho to samo přešlo)

cukrar

Od roku 1981, kde byl starý boiler mám již 5 let třetí.

Kepler

Náš první bojler Tatramat z r. 1979 vydržel asi 12 let, pak prokorodoval. Zvolená teplota má samozřejmě vliv, my jsme vyhřívali jenom na 50 st. Vysoká tvrdost vody má vliv jenom na topné těleso, ale to se dá vyměnit zvlášť spolu s přírubou. Novější výrobky jsou na tom s životností hůř.

mosoj

Záleží na parametrech vody ( kyselost a pod.) a způsobu povrchové úpravy uvnitř tělesa.
Průměrná doba životnosti je 7 – 10 let. Od roku 1982 mám pátý boiler, ale první tři byly kombinované a jejich životnost byla neúměrně krátká, díky nepřímému ohřevu. Od čtvrtého používám pouze s primárním ohřevem na elektřinu. Boilery jsem nikdy neopravoval. Kdo neviděl vnitřek boileru po několika letech používání neuvěří. Pravdou také je, že jsem jej nikdy nečistil a nevyměňoval ochrannou elektrodu. Nicméně, máme u nás ve vodě více kalů a rzi.
V současné době mám 10 let dražickou 160. Je to nejdelší doba výdrže bojleru v mé lokalitě.

nyjono

Přes 15 let. Vydržel i jedno stěhování. Zatím je OK.
Dražice.

Jiří Bohumil

Tatramaty na el.proud nám vždy vydržely cca 12–15 let. Pak jsme přešli na italské plynové Aristony (Quantum) a to jsou „šmejdy“. Měli jsme už dva a vydržely max. 4–5 let. „Odešly“ na korozi vždy skoro těsně po záruce, která byla na 4 roky. Teď už máme třetí. Rozmlouval jsem to „mladejm“ ať už ho nedávají, ale nedali si říct. A to jsem měl v „pácu“, v akci, nerezovej elektrickej 120 l za 6000,– Kč. A oni dali za toho plynovýho Aristona 13000,– a ještě jsem mu musel dodělávat komínek, aby mohl spolehlivě fungovat (není v provedení „přes zeď“) . Jo, jejich chyba.:-(