Kelt

Znáte svůj jazyk tak dobře, že se něčemu ani nedivíte,když se věty liší v čárce?

Řekni to Petře a Řekni to, Petře. V prvním případě se jedná o dívku Petru (komu) ve druhém případě oslovíme Petra.Pro některá jména Petr Petra, Karel Karla to platí. Zajímavé a určitě to není v žádném jazyku.

Nejlepší odpověď
annas

Čárka často mění význam věty. Není to jen u křestních jmen

I když ve druhé větě by měl být správný slovosled – Petře, řekni to! Podle toho pak Petře to řekni (zítra)!

Vládala jsem podobnou otázku.
„Může čárka změnit v češtině význam věty a mít (teoreticky) i fatální důsledky? Jaké?
Propustit ,nelze popravit?, x Propustit nelze, popravit?
Lež má krátké nohy x Lež, má krátké nohy.
Ze známého přísloví "Lež má krátké nohy“ přidáním čárky vytvořil Zdeněk Svěrák větu, kterou rádi užívají pánové, a změnil zcela význam přísloví.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/muze-carka-zmenit-v-cestine-vyznam-vety-a-mit-teoreticky-i-fatalni-dusledky-jake

Další odpovědi
setapouch

A otazka zni jak? Podle pravidel tohle neni chat.

Emefej

Ano, znám, nedivím.

ivzez

Mně chybějící interpunkce vadí právě z důvodu,
že poměrně často mění význam věty.

Podobně jako v češtině mění chybějící čárka/y
význam i v němčině, ve slovenštině a odhaduji,
že i v dalších jazycích…

bolak

Jednou jsem tady uváděl příklad, kdy čárka ve větě může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí, bohužel už je to nadobro někde v nenávratnu, protože v těch mých 10.000 příspěvcích zde co sem tu vysilntal..... to je jako hledat hovno v žumpě.

briketka10

Dáme si klobásky?
Jsme lidožrouti :D

fcoop

Není špatné:
„Jdeme jíst,lidi“.
„Jdeme jíst lidi“.

annas

Ad fcoop.
Díky za další příklad. Změna čárky může rozhodnout.:-))