ten který je

Jak byste vysvětlili tento nápis?

Při návštěvě Chlumu u Třeboně jsem narazil na hrázi rybníka Hejtman u zámeckého parku na kříž,p od kterým byl dávný nápis. Jak byste vysvětlili dávnou událost nebo obsah tohoto nápisu z roku 1741?
Svojí verzi napíši později do diskuze. Děkuji.:-)
http://postim­g.org/image/8wtqnj2on/

Nejlepší odpověď
annas

Hrabě z Fünfkirchenu dal asi v blízkosti svého sídla něco postavit. Jenže zřejmě se stavba zbortila nebo spadlo lešení, pán byl zasypaný, ale unikl smrti, takže slíbil, že dá postavit chrám na vršku – rok 1741.

Detaily se nedají z nápisu zjistit. Takže neznám víc.

Pán neprosil boha, jak uvádí Štamgast, ale vzýval jeho matku, rodičku, tedy Pannu Marii.

Další odpovědi
štamgast

Hrabě, když byl zasypanej, tak vzýval Boha a tím pádem nezemřel.

ten který je

Myslím si že správnou odpověd´podala Annas,která byla nejblíže k vysvětlení dávné události.Nevím ovšem o jakou stavbu se jednalo,kde utrpěl hrabě zranění které mu dle mého zanechalo trvalé následky.Z vděč­nosti že hrabě přežil,nechal vystavět pár desítek metrů od tohoto nápisu kostel Nanebevzetí Panny Marie.
http://www.tre­bonsko.cz/kos­tel-nanebevzeti-p-marie-kralovny-chlum-u-trebone