jpejpova

Jak byste vysvětlili frazeologické spojení : Došlo na lámání chleba. Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Již jsem jednou odpovídala na otázku, i když v jiném kontextu..

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/dobry-den-co-znamena-lamat-chleba

Jde o citát z evangelia sv. Lukáše. Ježíš – Vzal také chléb, vzdal díky, rozlámal jej, dal jim jej a řekl: „To znamená mé tělo, které má být dáno ve váš prospěch. Stále to čiňte na mou památku.“

1. Lámání chleba" je termín, který používali první křesťané pro slavení eucharistie a) svaté přijímání (eucharistický chléb, Nejsvětější svátost
b)mše (slavení eucharistie, eucharistická slavnost), více informací je v článku eucharistie (svátost)

2. Přenesený význam:
Za určitých okolností dojde k lámání chleby, tedy k nějakému rozdělování, rozhodování, které by mělo přinést všem stejný prospěch, užitek.

Další odpovědi
manon

Myslím, že došlo na rozhodování, nastal nějaký rozhodný, důležitý okamžik.

Larissa

Nejspíš něco ve smyslu, že když došlo na to, aby se daný jedinec předvedl, nic nedokázal. Moc mluvil, jak by něco úžasně udělal, ale když se měl předvést, vyšlo to naprázdno…

anonym

Asi jich bylo víc, tak přišel důležitý moment k rozhodnutí a ukázce solidarity – spravedlivé rozdělení skývy chleba, aby si každý naplnil základní potřebu. Tím se jeden předvedl jako spravedlivý a rozhodný ve správný okamžik.