Dvorní šašek

Jak byste v kontextu dnešní doby definovali pojem „pokrok“? Co znamená pro vás být pokrokový člověk?

A jsou nějaké nevýhody pokroku?

Nejlepší odpověď
Rokio

pokrok = nová technologie nebo změna k lepšímu
pokrokový člověk = osoba, která drží krok s dobou a zajímá se o nové poznatky

Další odpovědi
Disraeli

Nebudu vyloženě definovat, jen vypíšu, co v sobě zahrnuje nebo jak se dá shrnout. Takže pokud jde o dnešní „pokrok“ a to, co představuje tak: homo nadšenec, hnutí, aktivismus, globalismus (to by normálně neměl být negativní pojem – ale jde o to, jaký globalismus a co v sobě představuje), liberál ke všemu, obrácený rasismus, „korektnost“ ve všem, takže politická kultura a politika v kultuře, ziskuchtivost, svoboda projevu a názorů – ale jen pokud říkáš (a zastáváš), co se smí a co jde s proudem, egoismus, fanatismus a extrémismu, právo na… (na všechno), „hlas lidu, hlas boží“, různá dogamta – dnes už nikoli náboženská, domnělé a pokrytecké pojmy, rovnost nade vše (jen někteří jsou si rovnější a je třeba dát privilegia menšinám a protěžovat je na základě toho), propagace LGBT (taky „pokrok“), nové vnímání normálnosti, normy a toho, co je přirozené, nové „hodnoty“ (spíše bych měl říci úpadek hodnot), zkažené mravy a morálka, právo a samozřejmost se hned soudit při sebemenšním pocitu „křivdy“, protože to je to, co představuje pokrokový, vyspělý a právní stát (to v sobě zahrnuje hned tři, čtyři předtím uvedené body: právo na všechno, egoismus, úpadek mravů/hodnot), demonstrace za každou volovinu, „nic než liberální demokracie nepřipadá v úvahu, cokoli jiného je nepřípustné a zlé“, vlády a práva popularit, médií a davového mínění, jediný správný názor a korektnost a s tím spjatá „demokratická cenzura“, zásluhy, odměny, práce, ale i právo na základě „rovnosti a svobod“ (tzn. pohlaví, rasa, mainstream/názor většiny, kvóty = hlavně neefektivita a nespravedlnost)… Žijeme přece v 21. století. ;) Zbožňuju tento argument, pod kterým každý akceptuje nějakou zvrhlost, překroucené hodnoty a mravy, nebo špatnosti, přestože to vlastně nic neznamená. MĚLO BY to snad v sobě zahrnouvat něco jako, že když žijeme v tak „vyspělé a pokorkové“ době, tak se nepřipouští „zpátečnické“ myšlení, stereotypy, tradice etc. Ono by to tak i mělo být, že když už má lidstvo za sebou, prošlo si jistými etypami, ten vývoj by měl dojít do uršitého bodu, kdy už víme, co je správné a že se tak společnost bude řídit (ale takhle to nefunguje a společnost snad vždy provází SKUTEČNÝ vývoj a úpadek – všeobecný).

V podstatě se tento „pokrok“ zaměňuje s úpadkem. Je to vývoj… ale vývoj k horšímu. V upadajících společnostech se často onen pokles mravů, hodnot, stability, práva, správnosti/spra­vedlnosti,… maskuje za pokrokem a vyspělostí (různé civilizace, říše, starověké demokracie,…). Stát/civilizace může mít řekněme „vyspělé“ zákony a může mít ledacos za sebou, jistý vývoj, technologický rokzvět, přesto upadne nebo začne upadat. Typicky starý Řím… než začal upadat, tak byl (logicky) na samém vrcholu, téměř ve všech aspektech. A v době samotného úpadku byl na technologickém vrcholu (přestože politicky, ekonomicky, mravně a celkově společensky degeneroval). Bohatsví ani technologie neznamenají, že ta společnost není (a nemůže) upadat… akorát materiální bohatství a technologie to posithne nakonec.
Drzost, bezpráví/nespra­vedlnost, anarchie, lži (nebo polopravdy), nemravnost, … ty se považují nebo maskují za právo, demokracii/li­beralismus, mínění většiny, svobodu, rovnost, pokrok.

aliendrone

Jsem na termín „pokrok“ celkem háklivý už od mládí. Tedy (v „nejpokrokovějším společensko-ekonomickém zřízení“) toho bylo všude plno, od médií až po povinné schůze ROH.

Dnešní doba reflektuje na tuto nechuť pamětníků a nahradila pokrokovost „progresivitou“ (což je prakticky TOTÉŽ, ale pro vypatlance [především havloidy] je to „něco nového“ s „puncem modernosti“).

Navíc díky tupým ovčanům (kteří nemají ponětí o významu slova progresivita) se běžně jako progresivní vydává i to, co je ve skutečnosti REGRESIVNÍ. :(

Každopádně pokrokovost by měla být změna směrem k LEPŠÍMU. Je paradoxem, že se dnes vydává „progresivní člověk“ za něco lepšího, když je to zpravidla NAOPAK a většina z nich by si akorát zasloužila jednosměrnou jízdenku na rekreační pobyt za branou s nápisem „Arbeit macht frei“! ;) :)

Jinak přirozeně že JSOU NEVÝHODY pokroku, všechno nové přináší spolu s klady nevyhnutelně i zápory. Někdy je VELICE TĚŽKÉ posoudit velikost obojího a rozlišit, jestli jde o pokrok nebo nikoliv. Třeba takový internet je zářný příklad, mnozí tvrdí, že by bylo lepší ho nemít a jejich argumentace je dosti přesvědčivá. :)

hard work

Pokrokový je někdo, kdo dokáže dělat věci/žít líp, chytřeji (z vlastního úsudku), navzdory trendům ve společnosti a obecnému přesvědčení.

Pepa25

Pokrok je silně zprofanovaný pojem díky nejrůznějším revolucionářům, kteří „ve jménu pokroku“ páchali ta nejhorší zvěrstva. Myslím, že dnes se moc nepoužívá (stejně jako se nepoužívá antonymum zpátečnictví) .
Pokud je dnes někdo progresivní, tak prostě prosazuje nové myšlenky.
Nevýhody jsou zřejmé: některé nové myšlenky se mohou ukázat jako slepé uličky vývoje.