T.Ko

Jak byste správně napsali tuto větu?

Věta zní takto:

S TÍMTO POTISKEM BUDE VÁŠ MOTIV ČI LOGO VYPADAT PLASTICKY.

Asi teď budu vypadat jako analfabet (a trochu se tak teď cítím), ale píše se v této větě číslo jednotné „BUDE“ nebo množné „BUDOU“?
Přeme se s kolegy, jedni tvrdí to a druzí to. Pokud mám větu s výčtem několika věcí, dává mi logiku, že tam bude množné číslo. Na druhou stranu, pocitově mi tam nějak víc sedí to jednotné číslo.

Ovlivňuje to nějak spojka „nebo/či“? Je to jinak u spojky „a“?

Nejlepší odpověď
ivzez

Správně jsou obě možnosti,
ale i já bych dala přednost jednotnému číslu
(zní mi lépe).

Další odpovědi
quentos

Podle Příručky ÚJČ by měly být správně obě možnosti – viz odkaz, bod 2.

Zdroj: http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=601#­nadpis4