annas

Jak byste odpověděli na dotaz zvídavého dítěte, které se učí hrát na housle písničku Ovčáci, čtveráci?

Ptá se, proč jsou ovčáci označeni za čtveráky a lháře? Mají něco společného vička, čočovička a oves?

Ovčáci, čtveráci,
vy jste naši vičku
i tu čočovičku vypásli.
To je lež jako věž,
nebyla to vička,
ani čočovička,
byl oves.

Děkuji.

Nejlepší odpověď
hanulka11

já bych to viděla takto …čtverák si často vymýšlí takové průpovídky ,aby zaujal a přidá tam i něco lží
vička – to vude zdrobně vikev
vička, čočovička a oves jsou polní plodiny
Doplňuji:
oprava- ne vude …ale bude

Další odpovědi
fcoop

Vysvětlil bych mu,že ovčáci přece nelžou,to Oni se se brání nařčení,že nechali své svěřence úplně klidně sežrat výše zmíněné.
Nebo – dokonce – že by oni sami – tedy ovčáci?

Damiana

Čtverák podle mne nemusí být vždy jen lhář, ale spíš takový fantasta a srandista, který snad nikomu nechce záměrně ublížit, jen si z něj dělá legraci. Nevím, co je vička, předpokládám, že tra-vička (nějak zkráceně) a tak bych to tak vyložila.
Ovčáci si dělali legraci, že nic neví o tom, kam zmizela tráva a luštěnina (dítěti bych řekla normálně čočka) a přitom ji snědly jejich ovce.
Btw – Pokud by to bylo pro dospělého – pak ovčáci pěkně mlžili, protože nechali vypást cizí louku svými ovcemi a před majitelem ze sebe dělali blbé.

Drap

čtverák- ne lhář, spíše šprýmař. Ostatní už bylo vysvětleno, jedná se o osevní plodiny.