annas

Jak byste odpověděli dítěti na otázku, proč létají letadla?

Byla jsem v marketu. Otec koupil synovi model letadla. Chlapec se zeptal: Tati, proč vůbec létají letadla? Otec syna odbyl, že nemá čas…

Otázka byla již položená, ale jak jsem zjistila v modré liště, odpověď na otázku tazatele nebyla vyhovující. Proto mě zajímá správná odpověď, a to nejen na dotaz dítěte …
Doplňuji:
Děkuji za reakce a upozornění. Mám dnes den blbec, četla jsem nepozorně reakci uživatele Mosoj. Ta se netýkala odpovědi anonyma. Nemělo se to stát…
Omlouvám se.

Nejlepší odpověď
dědapetr

Obě poloviny křídla vlevo a vpravo od trupu nesou letadlo dík svému zvláštnímu profilu (řezu). Křídlo má proudnicový profil.

Vzduch proudící podél křídla musí vykonat nad horním povrchem křídla delší cestu a pokud má být v určité vzdálenosti za křídlem vzduch ve stejném stavu jako před křídlem, musí částečky nad horním povrchem křídla proudit rychleji, než pod jeho spodním povrchem.

http://www.roz­hlas.cz/vedaar­chiv/veda/_zpra­va/349954

Další odpovědi
mosoj

Uznávám, že s dětma je to jaksi někdy zapeklité. Sám mám humornou zkušenost se svou dcerou když jsem ji vysvětloval princip měření teploty a zejméma jednotky v kterých se teplota měří. Jal jsem se toho u oběda kdy se podávala teplá polévka. To, že je polévka teplá
a že se do ní vloží teploměr za účelem změření teploty pochopila ihned. I že na teploměru bude nějaká hodnota celkem pochopila. Problém nastal když jsem se ji snažil naznačit že ta hodnota má nějaké označení ( jednotky). Neprozřetelně jsem se jí zeptal " no dobře a v čem to bude ? " odpověď zněla " v polívce " !! Měla pravdu, uzemnila mě a moje pedagogické pokusy tím skončily.

V každém případě, pokud se dospělý dítěti snaží něco objasnit. Měl by tomu sám rozumět. Pokud to neví sám, je lépe toho raději nechat a nějak se z toho vyvléct než dítěti říkat nějaké bludy. Ony děti si to velice dobře pamatují na rozdíl od mně!

Myslím si že v tomto případě by stačila jednoduchá odpověď " protože má křídla". Je pravdivá a dá se kdykoliv doplnit a rozvést.

anonym

Papeženec horší papeže.
Už se musím také ozvat, stojí za to si opravdu přečíst odpovědi v odkazu a především obsáhlou diskuzi.
Nejen, že je tam zcela vyčerpávající a správná odpověď mosoje (čímž si tazatelka tedy zásadně odporuje), ale jsou tam tepány nešvary v bodování, které se znovu projevují v nebývalé míře.
A bohužel, podobné přehmaty jim jenom nahrávají.
Ad beer, díky za pozornost i důslednost ve stále marné osvětě.

beer

Malému dítěti bych řekl: protože mají křídla jako ptáci, většímu – vysvětlím ti to doma ))
Ostatní viz odpověď od anonym:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-leta-letadlo

pokazdejinak

záleží, jak staré to dítě bylo – svým klukům bych připomněla jak jsme si skládali papírové vlaštovky a protože letadla jsou o moc větší, tak potřebují silný motor – tolik rychlá odpověď v obchodě a jestli by jim to nestačilo, doma bych to s nimi rozebrala víc

Katusa

Protože mají malý kolečka, který by se jim brzo ošoupaly

greycell

pro dědapetr: uspokojivá odpověď akorát pro malého Leo da Vinci, jinak jistá sebevražda :))

Alesh

Jednoduše 🙂
Letadlo létá, protože má křídla stejně jako ptáci a jelikož s nimi neumí mávat, tak má motory, které ho ženou vpřed.
Vrtulník bych popsal jako vážku.
A pak bych třeba ještě popsal to, že dost často se člověk inspiruje přírodou.

led

Ja som sa väčšinou priznala, keď som nevedela a spolu sme potom hľadali odpoveď.
Aj pri deťoch je dobré priznať svoju nevedomosť. Vďaka takýmto otázkam som sa musela viac učiť.
Jedna z najťažších, (síce som ju vedela ale ako to povedať malému decku?) ako prišli deti na svet.:-)

mokador

mají motory

Děda Louda

Mokadore, vrtačky taky mají motory a nelétají.
Letadla přeci létají proto, že někteří lidé děsně spěchají, aby stihli být užitečnými lidstvu (ve skutečnosti sami sobě) a jsou ochotni si to draze zaplatit, a druzí přišli na to, že se na poskytování služeb takovým důležitcům dá velmi slušně trhnout.

anonym

Je umění si přiznat chybu. Kerberus, jste jen jedna z mála,která to dokáže.Za to si Vás vážím ještě víc.

vagra

jami155,souhlasím s Vámi.
Jenom silné osobnosti, kterou Kerberus bezesporu je, zvládnou omluvu bez zbytečných vytáček.

Kerberus

Vagro, i Vám děkuji.

Kerberus

Jami, děkuji. Jsem také člověk chybující, někdy udělám chybu z nepozornosti. Jsem si toho vědoma, že by to nemělo být, ale stane se.

anonym

Víš co?Děda ti to doma poví.A proč bych to řekla?Protože sama nevím.

salsa verde

Vždycky když mi moje děti dají podobnou otázku tak si všimnu jak okolí zpozorní a napjatě čeká jak si s otázkou poradím a co ze mně vypadne za moudro. Tak zkuste schválně sem hodit jak byste odpověděli vy: Jak drží oči v hlavě? Proč pes musí štěkat?

fcoop

salsa verde--------- To jsou fajn otázky.
Otázky:"Proč nemá smrk rýmu,kam zmizej vodníci,když jim vypustěj rybníky,když se budu dobře učit – můžu se stát popelářem,kam chodí červený panáček,když přijde zelený(přechod)–také nejsou k zahození.

Kerberus

Nejlepší je, když se dítě zeptá v tramvaji a všichni zpozorní a čekají, co se bude dít.

mosoj

Jo rodiče to nemají lehké .