hanulka11

Jak byste napsali slovo" vniveč "?

a jak asi vzniklo …jistě to někdo ví…díky

Nejlepší odpověď
annas

Vniveč – máte napsané správně. Úvaha www je správná.
Staročeský slovník uvádí původ a významy na jedné stránce, nechtěla jsem všechno přepisovat. Jen základní informace. Třeba si z toho něco vyberete – vznik tohoto slova byl velmi složitý, záleželo na užití.

Niveč z ničse – ničse, nic, -čeho(ž) pron. a adv., též ničs, nitce, nice, ojed. nicož, dat. též nicu (), s prep. též v ni v čem(ž), ni o čem(ž), ni zač, v ni več, v ničež;

  1. u kladného přísudku nic ne (větný zápor), žádná věc ne (větný zápor)
  2. záporného přísudku nic, žádná věc; v ničemž nic.
  3. nic, nicotnost, něco bezvýznamného n. bezcenného; „ničse (ne)býti“ být nicotný, nic neznamenat: za ničse nestáti, být k ničemu, v ni več (v nic) obracěti, obracovati, obrátiti, činiti n. ničím učiniti n. za nic klást

v ničse (v ni več ap.) n. k ničemuž obrátiti, přivésti ap., v ničem vésti v ni več (v nic) sě obrátiti, sě rozplúti

Další odpovědi
www

To příslovce bych napsal úplně stejně.
Jeho vznik nechám na odbornících, mezi které nepatřím 😉.
Jen prostou úvahou bych začal vznikem slova niveč a z toho pak vzniklo vniveč. Jako změna stavu.

briketka10

http://latinsky-slovnik.info/pricha­zet-na-zmar-vnivec-byt-zmaren/

našla jsem pouze toto..
a ještě krátký úryvek, který není celý..
„Chybou“ je původně třeba i krásné české slovo „vniveč“. Původní „ni v co“ (= v nic) se zkracovalo na „ni več“. Lidi pak přestali uvnitř toho …
dál v něm nic na Googlu nic není..