Marky Stark

Jak byste napsali čárky mezi těmito přívlastky?

Dobrý den,
již delší dobu přemýšlím nad tím, jak bych v této větě od sebe čárkami oddělila přívlastky.
Pětimetrový zelenomodrý nafukovací člun jsme snesli na vodu.
Já osobně bych dala pětimetrový, zelenomodrý nafukovací člun,protože si myslím, že slovo člun rozvíjí slovo nafukovací, a to poté rozvíjí dvě slova – tedy pětimetrový a zelenomodrý (ta se ovšem vzájemně nerozvíjí), co si myslíte vy a proč?

Nejlepší odpověď
quentos

pětimetrový zelenomodrý nafukovací člun

Bez čárek, jde o přívlastek postupně rozvíjející. Poměrně dobře ho lze poznat, když si mezi jednotlivé přívlastky zkusíte vsunout spojku „a“ – nepůjde to, bude to tahat za uši.

Další odpovědi
Mc Merkurion

pětimetrový zelenomodrý nafukovací člun

… to není jak adidas: čím víc čárek, tím víc adidas …

Admin2

jiné

Zkuste rozlišit postupně rozvíjející a několikanásobný větný člen, zde přívlastek.

U několikanásobného přívlastku můžete jednotlivé přívlastky přemisťovat, případně oddělit čárkou, či použít souřadicí spojku.

Vyzkoušejte si přehodit přívlastky. Co zjistíte?

Nafukovací a zelenomodrý a pětimetrový člun.
Pětimetrový a nafukovací a zelenomodrý člun.

ttps://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-je-rozdil-mezi-nvc-nekolika-nasobny-vetny-clen-a-prvc-postupne-rozvijejici-vetny-clen

ivzez

pětimetrový zelenomodrý nafukovací člun

Bez čárek, správně zdůvodnili Admin2 a Quentos.

Dochy

pětimetrový zelenomodrý nafukovací člun