Avatar uživatele
Kelt

Jak byste dneska řekli synonymum ke slovu „bodrý“ ?

Při hledání filmu jsem toto slovo objevil
PRSTÝNEK
1944, r. Martin Frič,
Kostýmní komedie ze staré monarchie vypráví romantický příběh o důsledcích dávného prohřešku šlechtičny s bodrým venkovanem.
Já jsem ten film viděl a proto mne zaujalo slovo bodrý. Děkuji.

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, paul1 před 1079 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Domnívám se, že vzhledem k tomu, že se pravidelně zajímáte o některé jazykové jevy, uvedu i původ slova, jak uvádí J. Rejzek v Etymologickém slovníku. Z toho poznáte, že v češtině platí filosofický zákon, že vše souvisí s něčím.

"bodrý – ‘dobromyslný, veselý’, bodrost.
Převzato – asi díky Hankovi – z ruštiny bódryj ‘čilý, svěží’ a to z praslovanského *bъdrъ, jež přesně odpovídá litevskému budrùs ‘bdělý’ (viz: bdít, :budit).

Změna významu v češtině vlivem něm. bieder ‘bodrý, rozšafný’, možná dobrý".


"Bdít – bdít, bdělý, bdělost, probdít. Praslovanské . *bъděti je stavové sloveso, k němuž je kauzativum *buditi. Přesně mu odpovídá litevské . budė̷ti příbuzné jei stindické .budhyátē ‘procitá, poznává’ (odtud Buddha, vlastně ‘probuzený’), východiskem je indoevroopské *bheudh- ‘bdít, dávat pozor’.

Praslovanské . *buditi je tzv. kauzativum (způsobovací sloveso) k *bъděti, vlastně ‘způsobovat, že někdo bdí"

Synonyma sice existují, ale vzhledem k původu nejlépe vyhovují výrazy dobrý, dobromyslný. Také , čilý, zdravý – když vyskočí z postele – vztah k etymologii.

Ještě se podívejte do slovenského zdroje na významy.

https://slovnik­.juls.savba.sk/?w=bo­dr%C3%BD&s=exac­t&c=M8fd&cs=&d=kssj4&d=p­sp&d=sssj&d=or­ter&d=scs&d=sss&d=pe­ciar&d=hssjV&d­=bernolak&d=nou­ndb&d=orient&d=lo­cutio&d=obce&d=pri­ezviska&d=un&d=ps­kc

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Nassin

upřímný

• přátelský

• žoviální

• dobromyslný

Zdroj: https://www.slovnik-synonym.cz/web­.php/slovo/bo­dry

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
paul1

Bodrého venkovana tam hrál (a dobře) pan Otomar Korbelář. Prstýnek dávali v kině OKO na Letné a byl to můj první film mládeži nepřístupný, na který se mi podařilo jako mládežníkovi – puberťákovi propašovat.
A to slovo bodrý – používá v tuším francouzském seriálu Halo, haló Angličan přestrojený za francouzského policajta ve spojení bodré podoledne.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
Nassin

paul1
Halo, halo byl skvělý seriál. Nedávno ho opakovali na ČT 3.

před 1078 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek