Kelt

Jak byste dneska řekli synonymum ke slovu „bodrý“ ?

Při hledání filmu jsem toto slovo objevil
PRSTÝNEK
1944, r. Martin Frič,
Kostýmní komedie ze staré monarchie vypráví romantický příběh o důsledcích dávného prohřešku šlechtičny s bodrým venkovanem.
Já jsem ten film viděl a proto mne zaujalo slovo bodrý. Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Domnívám se, že vzhledem k tomu, že se pravidelně zajímáte o některé jazykové jevy, uvedu i původ slova, jak uvádí J. Rejzek v Etymologickém slovníku. Z toho poznáte, že v češtině platí filosofický zákon, že vše souvisí s něčím.

"bodrý – ‘dobromyslný, veselý’, bodrost.
Převzato – asi díky Hankovi – z ruštiny bódryj ‘čilý, svěží’ a to z praslovanského *bъdrъ, jež přesně odpovídá litevskému budrùs ‘bdělý’ (viz: bdít, :budit).

Změna významu v češtině vlivem něm. bieder ‘bodrý, rozšafný’, možná dobrý".

"Bdít – bdít, bdělý, bdělost, probdít. Praslovanské . *bъděti je stavové sloveso, k němuž je kauzativum *buditi. Přesně mu odpovídá litevské . budė̷ti příbuzné jei stindické .budhyátē ‘procitá, poznává’ (odtud Buddha, vlastně ‘probuzený’), východiskem je indoevroopské *bheudh- ‘bdít, dávat pozor’.

Praslovanské . *buditi je tzv. kauzativum (způsobovací sloveso) k *bъděti, vlastně ‘způsobovat, že někdo bdí"

Synonyma sice existují, ale vzhledem k původu nejlépe vyhovují výrazy dobrý, dobromyslný. Také , čilý, zdravý – když vyskočí z postele – vztah k etymologii.

Ještě se podívejte do slovenského zdroje na významy.

https://slovnik­.juls.savba.sk/?w=bo­dr%C3%BD&s=exac­t&c=M8fd&cs=&d=kssj4&d=p­sp&d=sssj&d=or­ter&d=scs&d=sss&d=pe­ciar&d=hssjV&d­=bernolak&d=nou­ndb&d=orient&d=lo­cutio&d=obce&d=pri­ezviska&d=un&d=ps­kc

Další odpovědi
Nassin

upřímný

• přátelský

• žoviální

• dobromyslný

Zdroj: https://www.slovnik-synonym.cz/web­.php/slovo/bo­dry

paul1

Bodrého venkovana tam hrál (a dobře) pan Otomar Korbelář. Prstýnek dávali v kině OKO na Letné a byl to můj první film mládeži nepřístupný, na který se mi podařilo jako mládežníkovi – puberťákovi propašovat.
A to slovo bodrý – používá v tuším francouzském seriálu Halo, haló Angličan přestrojený za francouzského policajta ve spojení bodré podoledne.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Nassin

paul1
Halo, halo byl skvělý seriál. Nedávno ho opakovali na ČT 3.