Ptám se

Jak byste definovali slovo laciný?

Když slyšíte slovo „laciný“,jaké synonymum se vám vybaví? V jaké větě byste ho ideálně použili? Spojili byste ho spíš k fyzické věci nebo charakteru člověka?

Nejlepší odpověď
annas

laciný – významy z PSJC

1. laciný – málo peněz stojící, nedrahý, levný, nenákladný (op. drahý).
Ten je z laciného kraje – chtěl by všechno dostat zadarmo. Buchty mají lacinou chuť – jsou zadarmo.

2. lehce získaný, snadný. Mají [odběratelé laciného časopisu] lacinou výmluvu, že …

3. za nic nestojící, povrchní, všední. Bude zejtra házeti kolem lacinými vtipy a drzými pohledy

Doplňuji:
Nevšimla jsem si podotázky.

V ironickém významu lze užít spojení „laciný člověk“ = pro člověka, který se tváří, že je moudrý, rozumuje, ale jeho řeči jsou neplodné, neužitečné, plané, bezobsažné, nepřinášejí žádný užitek, tedy jsou laciné.

Hanlivě se takovému člověku říká dutá hlava.

Další odpovědi
Funna

levný, málo stojící (u věcí)…laciný vtip (moc mne nepobavil)…a laciný člověk jsem asi ještě neslyšla…ale to bych chápala jako povrchní…