Gestas

Jak byl v jihoafrické legislativě definován bílý a nebílý člověk?

Dobře, a kdybych tam byl v dobách apartheidu jako turista, podle čeho jsem se měl rozhodnout, zda mám užívat zařízení pro bílé či zařízení pro nebílé?

Nejlepší odpověď
annas

Členění obyvatelstva v době apartheidu atd.

1. Barevní (coloureds)

LJako barevní byli označováni africko-afrikánští míšenci, potomci Indonésanů, Malajců a emigrantů z Holandska, Německa či z Francie.

Kulturně se příslušníci této skupiny vyvíjeli podobně jako bílí Afričané, avšak se sílícím afrikánským nacionalismem byli barevní nuceni přijmout segregační zákony, na základě kterých jim byla odebrána volební a později i jiná občanská práva.

Zvyšující se regulace jejich života vedla některé z nich k rozhodnutí přidat se do řad ANC. S jejich zařazením do parlamentu v roce 1983 byli ještě více nenáviděni černými Jihoafričany, kteří jimi částečně pohrdali.

Bílými Afrikánci nebyli považováni za součást národa ani za tzv. „rasově čisté“, ač s nimi sdíleli stejný jazyk, náboženství i vztah k rodné vlasti.

2. Černí (swartmens)
Černošské populace netvořily v Jižní Africe jednotnou homogenní skupinu, neboť vlivem koloniální nadvlády došlo k jejich kategorizaci do několika etnických skupin. Ani černé Jihoafričany nebrali Afrikánci jako příslušníky jednoho národa. Jejich snahou bylo naopak rozbít jejich dosavadní jednotu a nastolit vládu „bílých“.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Apartheid

3, Jsou to potomci Holanďanů, – tzv. Afrikánci a potmoci britských kolonistů či Němců.. Bílí Jihoafričané se výrazně liší od jiných bílých afrických skupin proto, že vyvinuli státnost,, jako je tomu v případě Afrikánců, kteří mají odlišný jazyk, kulturu a víru.

Dnes bílí Afričané tvoří asi 9 procent všech obyvatel. byli/jsou to ti, , kteří jsou evropského původu a nepatří do jiné rasové skupiny – viz 1.

Dnes jde o poslední velkou skupinu evropských obyvatel v JAR.

Více v odkazu
https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/White_South_A­frican

K doplnění otázky.

Turistika do této oblasti nebyla doporučování, stejně tak diplomaté druhých stran navštěvovali a vyjednávali s JAR zpravidla během mezipřistání v průběhu jiných cest. Souviselo to s prohášení OSN a doporučení vzdát se spolupráce.

Období apartheidu přineslo Jihoafrické republice mezinárodní izolaci.

Takže se domnívám, že co by bylo, kdyby jsou jen úvahy.

Současnost
"Po období společenské isolace a strachu z násilí se do ní vracejí rovněž turisté.
Má koneckonců co nabídnout, zasněžené vrcholky hor na jihu, poušť na západě, hluboké kaňony na severu či národní parky a soukromé rezervace plné zvěře na východě. Jako prémii navíc přívětivé ceny, vysoký standard služeb, nekonečné písečné pláže, skvělé potápění a nesčetné možnosti prožít dobrodružství všeho druhu.

Stinnou stránkou nevyčerpatelného přírodního a kulturního bohatství je dosud poměrně vysoká kriminalita. Stačí však dodržovat několik zaběhaných pravidel a na první pohled nebezpečná země se změní v místo, ve kterém se nejeden návštěvník hodlá usadit navždy."

Více zde: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:5j9fLd63F5MJ:­www.jaroslav-jindra.cz/new­s/jihoafricka-republika1/+&cd=22&­hl=cs&ct=clnk&gl=cz&cli­ent=firefox-b

annas

Dcera mé sousedky pobývala v JAR 3 roky, její děti zde chodily do školy, manžel pracoval jako zástupce jedné zahraniční obchodní firmy.

Žena je zubní lékařka, složila zkoušky, aby zde mohla provozovat praxi. Jenže to není snadné, místo nemohla sehnat – přednost mají vždy černoši. Panující nenávist vůči bšlochům.

Vyprávěla, když měl syn úraz a šla s ním k lékaři, byl to černoch, jak s nimi jednal. Co v Africe jpohledává, že žádné bělochy nepptřebují atd.

Nakonec požádal manžel o přeložení a vrátili se všichni zpět.
--

Jiné zážitky má mladá žena, která pobývala v buši na lovecké farma. Ta byla nadšená.