Mechanich

Jak byl oblečenej Jan Hus, když ho upalovali?

Co měl na sobě Jan Hus, když ho vedli na hranici? Dá se totiž najít spoustu různejch obrazů a dokumentů a každej říká něco jinýho. Někde je, že měl černý šaty, někde zase bílý šaty. Někde tam šel s botama, někde bos. Jak tehdy oblíkali odsouzence, který dostali rozsudek smrti upálením?

Odpovědi
annas

Černý šaty, s botama.

Chybí jiná možnost, takže zatrhnu tu první. . Podobná otázka v archivu.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/byl-jan-hus-pri-svem-upaleni-bosy

1. „Když kráčel k hranici Hus mohl zůstat obutý a oblečený (dvě černé sutany z dobréhosukna a úzký stříbrný opasek), jen na hlavu mu nasadili biskupskou papírovou čepici se dvěma namalovanými čerty s nápisem: „Heresiarcha“ (arcikacíř).“

https://is.cuni.cz/
Přesný zdroj v archivu

Doplňuji.

2. Na hranici, když se zbavil svého oblečení, byl svázán kolíkem s provazy, ruce svázané za zády. A když se obrátil k východu, někteří z kolemjdoucích řekli: „Nebudiž obrácen k východu, protože jest kacíř, ale obratťe ho k západu.“ A tak se stalo.

A na rozkaz uvedeného Clema a jeho maršála kati hodili oděv do ohně spolu s botami a říkali: „Tak, aby to Češi nepovažovali za relikvie, zaplatíme vám za zničení. Co udělali? Naložili tedy do popelníku veškerý popel a hodili ho do řeky Rýn proudící poblíž.“

Podrobnosti jeho popravy jsou v odkazu.

Zpráva očitého svědka z místa konání akce
Jak byl popraven Jan Hus – Petr z Mladoňovic:

http://www.co­lumbia.edu/~js322/mis­c/hus-eng.html

Lombardo

Bílý šaty, naboso.

Ve filmu je v bílé sukni a má holé nohy. Dá se předpokládat, že takto byli dříve běžně trestanci upalováni.

Kelt

Něco jinýho, s botama.

Je škoda, že to shořelo. Mohli to dát do muzea a bylo by to jasné. Určitě neměl rifle, adidasky, a tričko Nike a čepici Lotus a neposlouchal hity 21. století na Smartfonu.

Honzik.ab

Něco jinýho, naboso.

Přemýšlejte ekologicky a ekonomicky proboha! :D Proč by měl v tý době pálit luxusní oblečení, když ho moh někomu dát? Dřív dobrýho oblečení a bot asi nebylo zrovna na rozdávání.

V dnešní době by zase člověk v normálnim oblečení byl zase po upálení za kacíře u všech eko-friendly teroristů, protože měl na sobě boty s gumovou podrážkou a oblečení z umělotin. Proto bych i v dnešní době přes sebe radši jenom hodil nějaký nejobyčejnější prostěradlo z přírodní látky a šel tam bez bot a ponožek, protože k čemu vám stejně ten kousek na popraviště už jsou?

marci1

Něco jinýho, naboso.

Jelikož byl zbaven kněžského úřadu, tudíž ho i na hranici biřici zbavili kněžského roucha a Jan Hus byl upálen v bílé košili a kacířskou čepicí na hlavě.
http://www.or­thodoxia.cz/de­jiny/husova-svatost.htm
http://www.or­thodoxia.cz/de­jiny/hus/roudnik-oltar-kridlo_u.jpg