autacek

Jak byl cítit svítiplyn?

Odpovědi
cochee

Já si to už nepamatuju, ale řekl bych, že stejně, jako teď zemní plyn. Odorizace merkaptanem je celkem standardní opatření pro detekci úniku plynu vlastním čichem a to již hodně let. Odorizace svítiplynu byla ještě důležitější než dnes u zemního plynu, protože svítiplyn byl toxický (značné procento jeho složení tvořil oxid uhelnatý).

Kepler

Myslím, že svítiplyn se neodorizoval, měl svůj vlastní specifický zápach. Nevím jak to popsat, zkrátka koksárenský. Pořád si ho pamatuju, kdysi tak smrděla celá Ostrava.

mosoj

Podle toho co se do něj přidalo. Do svítiplynu se přidávaly zapáchající látky stejně jako do zemního plynu. Proti zemnímu plynu ( metan) obsahoval svítiplyn ještě navíc CO, CO2 a něco dusíku, všechno látky bez zápachu. Takže odorizace byla nutná!!!! stejně jako u zemního plynu.

mosoj

Typické, ta nejnesprávnější odpověď je ohodnocena