rudolf.th

Jak bych mohl zlikvidovat vosy?

V naší zahradě se velmi rozmnožili vosy. To nevím, že konkrétně o jaké plemeno se jedná, ale hnízda mají v dutinách pod zemí. Jak bych je mohl zlikvidovat nebo nějak dosáhnout, aby opustili území zahrady? Byl bych moc nerad, kdyby na jaře se s nimi znovu rozpoutala válka.

Nejlepší odpověď
Drap

Ty, co mají hnízda v zemi nejlépe zlikviduješ vařící vodou. Ale pozor, mívají i více východů. Ostatní je třeba zacpat. Zalívat nejlépe za tmy.

Další odpovědi
gecco

  1. nelze se s nimi ´domluvit´? – když je nebudeš dožírat, nebudou tě bodat – jejich bručení okolo tebe ber jako pokus o tvé zastrašení (a poslechni); navíc jsou užitečné – žerou jiný hmyz (který tě při absenci vos může otravovat mnohem více – tak aby tvá otázka příští rok nezněla – jak vosy nasadit zpět…?)
  2. jsi alergik (nebo příliš vystrašený) – rozmysli si, zda je chceš likvidovat chemicky (možné ´zamoření´ zahrady) nebo fyzikálně (náročnější a bezprostředně nebezpečnější)

Každopádně likvidaci musíš provádět v době největší aktivity vos – něco přes den (kdy je tím můžeš dožrat) a něco v noci.
Postup se zčásti neliší – přes den si musíš označit všechny ´vlezy´ (opravdu všechny, kterých si všimneš – i tak některé opomineš a budeš muset hubení opakovat), v noci (ideálně za deště – tím eliminuješ momentální aktivitu vos) – nedlouho po půlnoci

  1. chemicky – do označených děr (do každé z nich) aplikuješ budto půl až litr čpavku (koupíš v drogerii jako čpavkovou vodu) a nebo aplikuješ insekticid proti lezoucímu hmyzu (množství podle přípravku) – obé spolehlivě zabije vosy (v případě insekticidu budou ještě po vylétnutí nějakou dobu aktivní)
  2. fyzikálně – každý otvor proliješ dostatečným množstvím horké vody (kolik to je závisí na propustnosti půdy, velikosti hnízda a jeho vzdálenosti od díry) – ideální je na to wapka, která ti vyrobí horkou vodu ´na místě´

___
Var.C – nyní, kdy vosy spí, ideálně za větších mrazů, přeryješ každou ´píd´ zahrady, najdeš všechna vosí hnízda a vosy zlikviduješ mechanicky…
___
Var.D – najmeš si odbornou firmu (chemií si necháš zamořit zahradu od profíků)…
___
Var.E – naistaluješ si na zahradu sršně – ty ti vosy sežerou (ale co pak se sršni, že?)
___
A tím se dotávám opět k bodu 1. – nebylo by lepší se naučit s vosami koexistovat? – člověk není schopen vyhrát nad přírodou, je jen chopen ji zlikvidovat – a tím i sebe…
😉

Kryšpín

Záleží jestli nejsou chránění zelenýma mužíkama a podobnou odrůdou

Kepler

Na likvidaci vos lze použít různé spreje či jiné pesticidy, v tomto případě je dobré dát pozor, abychom vosy ještě více nerozzuřili. Co všem vosám vadí nejvíce, tak je kouř. Vosy jsou velmi citlivé a kouř je snadno odežene, mnoho vosích hnízd se likviduje i dýmovnicí.
Přípravků existuje celá řada, já jsem si pomohl tak, že do díry jsem nalil benzín a zapálil. Hlavně nenechávat na zahradě spadané a hnijící ovoce, jinak je tam máš za chvíli zas.
https://search­.seznam.cz/?q=lik­vidace+vos&oq=lik­vidace+vos&sgId=­0vCpkAIRz-1TQSCYLjuchFwok­SqbkGRNki4vYG­zjkL%3D%3D&thru=&su=&aq=­&sourceid=szn-HP

isteron2

Poctivý biolit

Brozma

Já myslím, že nejlepší je zalít dutiny horkou vodou, ale bacha, aby nevylítly ze zálohy. Taky jsem měl vosí hnízdo v podzemí, ale z jedním výstupem. Zkoušel jsem zprvu nad výstup postavit běžící benzínovou sekačku, ale moc to nepomohlo (pro ty co nechápou: nůž sekačky se při rotaci chová jako vrtule, která vtahuje vzduch dovnitř, takže několik vos to možná vtáhlo), tak jsme zkusili horkou vodu a bylo po nich

Kepler

gecco: „Každopádně likvidaci musíš provádět v době největší aktivity vos“ – to snad ne! V jednom z mých zdrojů se uvádí naopak brzy ráno, za co nejnižší teploty, kdy vosy ještě nejsou moc pohyblivé. Když se vosy na*erou, nemáš čas vzít roha.

gecco

Keplere – myšleno je roční období – ne poledne…
😉
Těžko zlikviduješ hnízda zemních vos, když nenajdeš jejich výletové otvory – vyjma mnou zmíněné Var.C…
😉

Kepler

Takhle jo…