Georgo2010

Jak bych mohl opět zrychlit spouštění winxp na notebooku, potažmo přenosovou rychlost přenosu dat na HDD (150 GB NTFS)?

Průměrná rychlost přenosu dat na HDD byla cca 5–7 MB/s, nyní pod 1 MB/s po fragmentaci (14% volného místa), přičemž rezidentně je spuštěný víceméně jen antivir, odinstalovány veškeré nadbytečné programy.. Nemohlo by to být např. vysokou teplotou HDD přesahující 55 st.C? Máte s tím nějaké zkušenosti?

Odpovědi
jpau

Obecně – teploty jednotlivých komponent nemají vliv na rychlost (pokud se kompoentna přehřeje tak se buď zničí, nebo se počítač vypne).

Je nutné brát na vědomí, že se výkonem (rychlost čtení/zápis, početní výkon, paměť) jsou parametry, které po SW stránce už dál nevylepšíš (jediná možnost je tedy úprava HW). Proto na místo „zvyšování výkonu“ je možné pouze „snižovat zatížení, nároky (říkej tomu jak chceš)“

V Tvém počítači určitě běží hromada procesů, které příliš nepotřebuješ a Windows je nativně aktivují (jelikož má instalace umožnit chod všech služeb), některé, které ale nepoužíváš mohou jít do prdele, stejně tak, jako některé aplikace, které startují po spuštění. U těchto úprav je ale nutné uvažovat – je to preventivní opatřední k otázce „Nefunguje mi OS, mám Win XP na notebooku, co s tím?“

Takže prakticky → Start → Spustit → Msconfig (zadej jako příkaz „msconfig“) → OK. Zvol kartu služby.

Teď, co může jít pryč – obecně
Jakákoli aktualizační služba pokud není aktualizační služba MS (tam je to volitelně, pokud chceš aktualizace windows, nech zapnutné, jinak můžeš vypnout) – tzn. např. Adobe Update Service, HP Update apod… Dále různé démony programů třetích stran, které nepoužíváš.

Co může jít ze systému. Samozřejmě jsi uvedl hromadu redundantních informací ale podstatného bylo jen pár (WinXP je ve čtyřech verzích (XP, XP SP1, XP SP2, XP SP3) nebo můžeme chápat verzi jako Home, Profi, Mediacenter – každá to má trochu jinak). Takže zkusím tak nějak co platí pro všechny, důležité je také uplatnění Tvého počítače…
Takže: Pokud máš pouze jednoho uživtele můžeš vypnout Sekundární přihlašování
Pokud nemáš zvuk můžeš vypnout službu Zvuk systému Windows, podobně se správcem tisku.
Určitě můžeš dát pryč Centrum zabezpečení, Brána firewall systému Windows (ono to stejně moc nefunguje i když to pracuje), Nápověda a odborná promoc (pozor, přijdeš i o nápovědu v jiných aplikacích – pokud je ve win nápovědě), Oznaování systémů Winodws (bubliny v tray), Zasílání zpráv o chybách (aplikace se posrala, pomozte nám vyřešit tuto chybu – určitě znáš), Motivy (zruší všechny motivy – tzn. např. kulatá okénka apod.), Vzdálený registr (pokud nepoužíváš), … Další najdeš určitě na internetu, já to sypu z hlavy – tzn. občas se něco může lišit, věřím ale, že základ je to dobrý.

Další věc jsou aplikace, co se ti spouští po startu OS. Vyjma odkazu na Microsoft ® Windows ® Operating system (vážně to tam tak je 🙂 ) můžeš v podstatě vyházet cokoli, musíš ale zvážit možné následky (pokud vykopneš nějaké nástroje od výrobce notebooku, tak můžeš přijít o nevím, on screen osd apod.). Opět je nutné u toho uvažovat.

Závěrem: Je velmi důležité dbát na to, co jaká služba a aplikace dělá. Málo co je v systému pouze jednoúčelově a může se stát, že i když to primárně zajišťuje něco co nepotřebuješ, tak to obstarává i něco, o co nechceš přijít – takž to tak ber. Užitečným nástrojem je i Správce služeb – doporuřuji navštívit – Ovládací panely → (Klasické zobrazení) → Nástroje pro správu → Služby.

Have fun!

Za pravopis a faktickou správnost neručím.

www

Vyzkoušej jednodušší postup:
Nainstaluj si CCleaner (česky,zdarma). Pak jej spusť (nic v něm neměň) a proveď čištění. Pak čištění registru a nakonec v něm zkontroluj start (věci, spouštěné při startu-zbytečnosti ukonči).
Práce na pár minut a pomoct může.
Zkušenost

Hlada

Jestli je přenosová rychlost změřená dobře, tak je to HW chyba a trápit se s omezením SW nebude mít potřebný efekt.
Nejede ten disk v PIO módu?
Přečti S.M.A.R.T. disku, jestli nemá nějakou kritickou chybu.
Zkus připojit jiný disk a tento jinde.