CTTON

Jak by vypadala ekonomika, pokud by byl jen jeden stát?

Dala by se zrušit inflace?
Jak by takové obchodování vypadalo, kdyby byl jen jeden jediný stát? Mohlo by to prosperovat?

Odpovědi
Edison

Státy a ekonomika spolu sovisejí pouze okrajově. Všimni si, že ekonomiky mohou fungovat zcela nezávisle na sobě. To, co se děje v malých celcích se bude dít i ve velkých celcích.

DoTazatel

Mohlo by ro prosperovat úplně nějlépe, protože – jeden stát, jeden, lid, jedna politika, jedna ekonomika.

Obchod by fungoval úplně normálně a lidi by mezi sebou obchodovali (na to netřeba států.. obchodujese vnitrostátně i mezistátně). Stejně by ten jeden stát (ttedy Země) byla dělena na menší správní celky (provincie, departmenty, nebo kraje, okresy – něco takového).
Samozřejmě by to fungovalo líp, nebyla by tam státní konkurence, žádné sankce, protěžování atd… Navíc čím víc lidí (a větší území) tím mocnější to bude (když se to bde správně organizovat). A jedn lip – tzn. žádné oddělování podle kultur, ras a chudých nebo bohatých států – a nestarání se o ty chudé státy.

Jestli by to mohlo prosperovat… kukni na největší říše (ale na ty koloniální) v dějinách, jakou rozlohu měly, jak fungovaly.
Co třeba už takový starý Řím (nespočet kmenů, kultur, jazyků,..), nebo Persie.

Edison

DoTazatel… to je zvláštní… proč se tedy jednotlivé státy potýkají nejen s ekonomikou? Ale i sociálními problémy, a jeden stát rozhodně neznamená eden národ!! Naopak by to hravě přineslo národnostní nepokoje. A operovat zde Římem je nesmysl. Kdyby fungoval, tak se to nerozpadlo. A zdaleka není pravdou, že by se nepotýkal s ekonomickými problémy.

DoTazatel

Jzs.. :'D

DoTazatel

…Nemluvě o žádných hranicích, clech, atpod.

Ale muselo by se to správně spravovat, protože je v tomto ohledu jedno jestli se spravuje maliné území – a spravuje se špatně nebo velké. Protože, když se neumí dobře spravovat ty malé celky, tak to nebude možné ani s těmi velkými.

Země jako jeden stát není žádná fikce, utopie, není to nic nemožného a neproveditelného, naopak.

Edison

Přesně jsi to trefil: NAOPAK… je to utopie a fikce… 😁

CTTON

Ale bylo by více odporu vůči vládě, tudíž větší šance na převrat nebo revoluci dlouhodobě by to bylo asi neudržitelné, už teď je každý rok na světě minimálně jeden pokus o puč.

DoTazatel

Nesmysl, říkám, že se vše musí udržovat (a to pomocí zákonů a jejich dodržováním – vynucováním nad jejich dodržováním). Stát má armádu, ozbrojené složky – policii – oddělitelnost by byla nezákoná…

Nepokoje ani revoluce nejsou, když je stát spravedlivě (a správně) spravován, organizován.

Jaktože Řím fungoval jako Říše bez problémů 700 let (několik lidských generací) a nebyly žádné puče, převraty.. (jiná doba, jiní lidi?? to vůbec nesejde na době, lidi jsou téměř pořád stejní). A ne Řím nebyl (vůbec) dokonalý, mohl být lepší (obzvlášť za republiky) – a hlavně taky proto že protěžoval Římany (a Řeky) vůči ostatním – ne že by ostatní utlačoval, to právě ne, ale Římany kladl nad ně.
A Řím se rozpadl jen proto, že se už neudržoval (řád atd) – rozpadl jen kvůli vnitřním problémům (i nájezdy cizích kultur atd. jsou důsledky špatné vnitřní spravy říše). To, že se nakonec Řím rozpadl, ale předtím několik století fungoval normálně – neznamená, že předtím nefungoval.

Jak se rozpadají říše, jsem psal už tady:
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-velke-rise-rozpadaji-tak-rychle

Pokud se mění zákony (k horšímu) nebo se nedodržují, nestávají nepokoje a nejednotnost lidu – kvůli náboženství, atd. Proto píšu, že se vše musí udržovat a základat na správné organizaci, strukutče správy.