sesednizkola

Jak by to fungovalo dál, kdyby se všechny půjčky, hypotéky, nákupy na splátky atd. zakázali?

Prostě by nebylo možný se zadlužit jinak, než na sociálnim a zdravotnim nebo na pokutách. Na co nemáš, to mít nebudeš. Žádný auto na leasing, hypotéku na barák a tak dál. Spláceli by už jen ti, co již někde dluží a ostatní by neměli nárok. Kdyby někdo někomu na černo vypůjčil, hodně tvrdě by to stát postihoval a nevyplatilo by se mu to (pro úplné vysvětlení – když kamarád půjčí kamarádovi stovku a nebude mu jí chtít vrátit, nebylo by možné „věřitele“ udat jakože on mi půjčil tak at si to sežere, bavíme se čistě o půjčování z hlediska podnikání za účelem zisku). Trh s nemovitostmi by asi „chcípl“ už úplně, nové auto by si taky koupil hodně málo kdo. Dalo by se to vůbec nějak přežít?
Doplňuji:
Přesně to mě hrozně vadí, že každá druhá reklama a nejen ta v televizi je na nějaký úvěr. Pořád homecredit, cetelem, provident atd. Možná bych nechal hypotéky s nějakým rozumným úrokem, jinak bych vše zakázal. Myslím, že by spousta věcí zlevnila o hodně procent, hlavně auta. Zato ojetiny by možná by šli s cenou nahoru k vůli vysoké poptávce.

Nejlepší odpověď
Hlada

Půjčky umožňují spotřebu věcí, na které si lidé nevydělali. Jejich zákazem by se omezila výroba, což by vedlo ke zpomalení rozvoje a k zvýšení nezaměstnanosti. Souhlasím s uccello v tom, že pro život není půjčka nezbytná. Výrazy jako uskromnit se, šetřit, hospodařit jsou brány v současnosti spíš pejorativně. Naopak s ním nesouhlasím v tom, že platy jsou uměle držené na mizerné výši. Platy nikdo nereguluje. Až na výjimky jsou určeny trhem. Téměř všichni sedíme za čínskými počítači, zatímco prostějovský areál textilek vyletěl do povětří.

Další odpovědi
arygnoc

striktný zákaz asi nie, ale regulácia by určite pomohla.
niektoré veci sú proste bez úveru asi nedostupné (vo vhodný čas, napr. byt dostupný za našetrené v 60-tke je proste kravina), pokiaľ si ich má človek obstarať vlastnou prácou.

úvery sú nedostupné tým, ktorí ich potrebujú (sociálne slabým, mladým ,aby založili rodiny, …), a keď, tak za nekresťanské úroky.
paradoxne tí, ktorí majú prachov dosť, majú úvery so smiešnymi úrokmi.

pamätám, keď som platil úroky za pôžičku nekresťanské 4% (hotovostná, neúčelová), lebo som nechcel vytiahnuť úspory úročené príjemnými 19-imi%.
ale to bolo za zlého totáča, keď 20-roční mohli dostať družstevný/štátny byt, po škole mali prácu a mohli sa veselo oddávať láske.

;-Q
Doplňuji:
prečo ste neformulovali teda otázku, ako by to vyzeralo, keby sa zakázali reklamy na tieto finančné produkty? – ktorá vám teda vlastné vadí.

to je totiž niečo iné – služba a reklama na túto službu.

všeobecne povedané – reklamu by som zakázal úplne, resp rapídne (a to veľmi) obmedzil.

;-Q

uccello

Byl bych klidně i pro zákaz. Zároveň by to některé lidi ochránilo před jejich blbostí. Všimli jste si, kolik reklam v tv běží jen na tato svinstva? Nikdy jsem si nepůjčil a taky žiju. Na starší baráček jsem si našetřil i bez hypotéky, jen jsem musel být trpělivější.
Doplňuji:
Zároveň musím uznat, že ve státě, kde jsou platy uměle držené na tak mizerné výši, to asi bez těchto věcí nejde.

Pepa25

Opravdu si myslíš, že lidé jsou tak nesvéprávní, že si úvěry berou jen kvůli reklamě? Opravdu se nová auta kupují na úvěr a ojetiny za hotové? Opravdu zákaz obvykle nevyvolá snahy, jak jej obejít?