EKSOT123

Jak by to bylo s rozložením tlaků uvnitř kapalné planety?

Skutečně by byl největší tlak ve středu planety, když tam oproti povrchu působí jen malé gravitační síly?

Nejlepší odpověď
Edison

Gravitace je v zásadě vektor. Sbíhají-li se stejně velké vektory proti sobě, výsledek je NULA. Co se ale stane s tlakem? Tam se to protilehlé vektory naopak sčítají.

Další odpovědi
Dochy

od kraje až k tomu středu se sčítají příspěvky pro hydrostatický tlak (hustota*grav. zrychlení*změna vzdálenosti) po celé dráze od povrchu až ke středu planety bude to grav. zrychlení nenulové, jen se bude postupně snižovat (lokální maximum může tedy být kousek pod povrchem a pak se bude snižovat až do středu/těžiště). Nikde po celou dobu dráhy se to gravitační zrychlení ale neobrátí a proto se ten tlak až do středu bude stále zvyšovat i když ke konci jen nepatrně.

EKSOT123

Jasně, je i prakticky ověřeno, že tlak v moři roste s hloubkou. Takže ve středu musí být největší.
Možná zbytečná otázka, ale stejně: ty síly se směrem ke středu hodně zeslabují a možná se ty tlaky blíž ke středu nezvyšují tak rychle jako u povrchu… Ale jist se sčítají a tedy ve středu budou největší.