bolak

Jak by se choval hluchoslepý člověk, kdyby ho nikdo neučil?

Kdyby se nikdy nenaučil (nepochopil) řeč.

Odpovědi
Kelt

Většinu informací příjímáme zrakem a sluchem, Takový člověk by měl asi vynikající hmat, čich a chuť, možná takoví živočichové existují, ale u člověka , kterého by nikdo neučil by chyběla zpětná vazba. Například by poznal jídlo nebo potravinu podle chuti, ale poznával by ji zase jenom těmito smysly. Musel by si na to šáhnout a ochutnat a kdyby to bylo špatné, musel by to znovu opakovat, ale kdyby viděl, tak by se toho vyvaroval.
Existovala žena Helena Kellerová, která byla slepá i hluchá, ale s pomocí speciální učitelky, mimořádné píle a talentu se stala jedním z velikánů.
Poznáváme pomocí smyslů, ale potřebujeme i používat rozum. K tomu je učení. Pokud někdo nemá učitele, pouhé smysly mu nestačí. Bude na úrovni zvířete.

Reezo

Otázka je jak by jsi chtěl vysvětlovat řeč člověku který nic nevidí ani neslyší… 🙂 Záleží, jestli je to vrozené nebo o tyto dva smysly člověk přišel?

marci1

Tak tohle se ani nedá představit. Tito lidé mají více vyvinuty jiné smysly, měli by to velmi těžké. Pravděpodobně by nejvíce používali hmat, vše by si museli osahat. Potom také čich a chuť.

dudu

Neměl schopnost se o sebe postarat, často se nelogicky choval a kladl nesmyslné otázky.

bolak

Kelt: Vím o ní :) právě proto se na to ptám. Já myslím že by se nechoval ani jako zvíře, protože by vůbec netušil co se kolem něho děje, kde se to ocitl a co má jako dělat. Chtěl bych si přečíst tu první knihu co napsala, ale nikde jí nemůžu sehnat.

arygnoc

Výborne to je popísané v knihe poviedok Pres enter (John Varley), poviedka Mé oči se za mnou zavřely.
http://www.cte­syrad.cz/press-enter

Doporučujem prečítať.

V skratke:
príbeh tuláka hľadajúceho po celosvetovej apokalypse útočisko. Pri svojich potulkách narází préve na spoločenstvo slepohluchých ľudí.

Fascinujúce čítanie.

poviedky je dostupná na adrese:
http://eknihz­.mysteria.cz/kni­hy/17/varley_pres­senter.htm