JájsemRaibek

Jak by probíhalo hlasování PS-PČR v případě nedostatku poslanců?

Pokud by se stalo, že by se hodně poslanců Parlamentu ČR ocitlo v karanténě a bylo by potřeba nutně schválit zákon, ne-li přímo ústavní zákon, jakým způsobem by se postupovalo?
Na přijeí ústavního zákona je potřeba 120 poslanců, co by se dělo, pokud by ze 199 bylo např. 120 v karanténě a nemohlo by komunikovat ani na dálku, takže by zůstalo pro hlasování 79 poslanců? Přičemž tento zákon-ústavní zákon by bylo nutné schválit z důvodu nějaké nouze.

Odpovědi
Edison

Tak sis odpověděl… Takové hlasování nelze akceptovat. A dál?

aliendrone

Mno, pokud vím, tak „na dálku“ se hlasovat nedá (je k tomu nutná lokální autentifikace pro hlasovací zařízení). Vím, že se to dělalo tak, že přítomný poslanec vložil kartičku svého nepřítomného kolegy a hlasoval pak i za něj, ale bylo kolem toho nějaké mediální furóre, jak je to dnes netuším. Každopádně pokud sněmovna není usnášníschopná, tak se nehlasuje. Další věcí je, že ÚSTAVNÍ zákon není jen tak obyč. zákon, ten se nevytváří z „důvodů nouze“, ale klidně se na něm pracuje celé roky, než se prosadí.
V případě akutní nutnosti nouzových opatření má vláda dostatek prostředků, jak je prosadit. (např. ministerská vyhláška)

JájsemRaibek

Edisone, co dál? Ale je potřeba takový zákon schválit! Takže co?
Prostě je to nutnost, ale bohužel se mi nedostává poslanců, tak co mám dělat? Jako nic?

Edison

Potřeba být může. Pokud není sněmovna usnášení schopná tak to prostě nejde. Kde nic není, ani smrt nebere. To bys mohl už znát. To je jako vrtat díru do vzduchu. To taky prostě NEJDE. 😁