Ganymede

Jak by měla vypadat kniha?

Dobrý večer,
pracuji na své první knize. Píšu ji ve Wordu a zajímalo by mě, když ji budu posílat do nějakého nakladatelství, jak by měla vypadat. Píšu to jako text bez obsahu, bez stránek. Jak by to tedy mělo vypadat, než to pošlu? Snad mě chápete. Děkuji za odpověď :)

Nejlepší odpověď
ivzez

Ten obsah by to chtělo…

Najděte si několik klasifikačních (bakalářských, diplomových, habilitačních)
prací, a pravidla psaní takových prací. Vás se nebudou týkat autorská práva
a citace (půjde o Váš text), ale formátovat byste mohla podobně.

Jenom bych oproti těm pracím nastavila menší výšku řádku
(1,15 nebo 1,2, max. 1,25), výška 1,5 je podle mne moc.

Vytvořte si šablonu:
Formát bych zvolila A5. Upravte styly → začněte na nejnižší
úrovni (asi „základní text odstavce“), která ovlivní vzhled
celého dokumentu, a pokračujte přes „normální“ k nadpisům.

Upravte typ, velikost a řez písma + odsazení odstavců
(určitě bych neponechala základní nastavení Wordu).

Nezalamujte text na konci řádků, ohlídejte si, abyste místo řádků
nepsala odstavce (ENTER používejte jenom na konci odstavce).

Nevkládejte volné řádky a zbytečné mezery na začátku odstavce,
toto se řeší v nastavení odsazení odstavce (ve stylech).

Text pište zarovnaný vlevo, po dopsání zkontrolujte pravý okraj, rozdělte
správně slova na konci řádku a teprve potom zarovnejte „do bloku“ (tak se
vyhnete nevzhledným mezerám uprostřed řádků.

Při ukládání používejte „Uložit jako“.
Zvolíte-li „Uložit“, bude dokument zbytečně velký.

I v případě, že umíte správně česky, si vyžádejte korekturu
od někoho dalšího, málokdo po sobě vidí chyby a překlepy
(např. já vždy „vidím“ to, co jsem chtěla napsat).

Pro zaslání do nakladatelství byste měla zvolit formát, který
vyžaduje nakladatelství. Vhodnější než formát DOC nebo DOCX
je fomát RTF nebo ODT. Některá nakladatelství požadují PDF.

A určitě zvolte vhodný font → Times New Roman
je jedno z nejhorších písem, která znám.

Dala by se toho napsat ještě spousta, ale není tu dost prostoru…

_______

Doplňuji:

Nejsem si jista, jestli by pro knihu stačila domácí verze Ms Office,
jestli byste pro tento účel nepotřebovala komerční verzi.

Možná by bylo lepší si stáhnout některý kancelářský balík zdarma
(LIbreOffice, OpenOffice, SoftMakerOffice, Kingston, …) a knihu
napsat v něm. Tyto programy navíc umožňují přímý export do PDF
bez nutnosti do PC něco doinstalovat.

Další odpovědi
Arne1

Máš už zajištěné (platící) čtenáře?

led

V první řadě v každém textu, i na knize – je nejdůležitější její téma, obsah, tá myšlenka shrnuta ve shluku písmen a grafických znaků a způsob podání myšlenky
Není důležitý obsah – souhrn názvů jednotlivých kapitol, i když … i to dělá knihu.
Pro lepší čitelnost neposílejte ji nakladateli ve formě motáků, psaných na kouscích papíru, kůže, či březové kůře, ale raději v textu napsaném, ať již pomocí starého psacího stroje Zeta, nebo v počítači, na papíře ve formátu A4 s krátkým shrnujícím úvodním popisem.
Dobré je někým jiným nechat si prohlédnout svůj text po pravopisné, stylistické a grafické stránce (autor svůj text při svých opravách čte automaticky spolu s pamětí a vnitřní myšlenkou a proto občas přehlédne chybu).
Strašit vás o potřebě peněz, čtenářů, známostí a podobné lichotky nechám na jiných…
Mnoho štěstí, dobrých knih není nikdy dost.

Kelt

Mluvil jsem s jedním, který právě vydal jednu knihu. Prý si musel zaplatitt 200 výtisků a opravdu dostal 200 výtisků. Kdyby nezaplatil, čekal by určitě déle. A jak by měla kniha vypadat. Určitě si nemyslíš, že by na tebe čekali. Já tebou bych si tam zajel a zjistil si podmínky. Mám námět na takovou knihu. Má tolik stránek, chtěl bych tam takové obrázky, typ písma a pod. Chtěl bych tolik výtisků atd a pak bude záležet na tvém umění přesvědčovat.

zjentek

No tak v prvé řadě by to mělo bejt z papíru ;)

quentos

„Text bez obsahu“? Co je to za text, když v něm tedy vlastně nic není?
Psát by se mělo v prvé řadě bez chyb, protože ty při čtení dost ruší. Dnes se šetří na korektorech a podle toho to taky vypadá :{(>

bolak

quentos: https://www.sez­nam.cz/zpravy/cla­nek/knizka-s-prazdnymi-strankami-se-stala-bestsellerem-fanousci-chteji-film-28802

briketka10

Podobná otázka od Tebe:

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-spravne-napsat-knihu