noname556

Jak by měl vypadat sloh (úvaha) na téma: „Činy jsou mocnější než slova“?

Poradil by mi prosím někdo, jak by měl takový sloh vypadat? O čem bych měl psát?

Nejlepší odpověď
annas

Nejlépe je spoléhat na sebe. Určítě víte, co je úvaha, jde o vyjádření vlastních myšlenek, ukazuje na způsob vašeho myšlení.

Takže to, co si myslím já, není pro vás rozhodující. Jak to bude u maturity? Kdo vám poradí?

Máte dokázat, či vyvrátit, zda tvrzení platí obecně, podívat se na ně z několika úhlů, jde jen a jen o váš názor, tedy subjektivní postoj, který vede k zamyšlení atd. Použijete nejen řečnické, ale i i dílčí otázky.

Důležitý je závěr, v němž shrnete své názory, dojdete k obecnému závěru.

Třeba Jaroslav Hutka zpívá: Co je nejmocnější, co je nejmocnější, pravdomluvné slovo" .....
--

Efchen vám neporadila dobře – úvaha nespočívá jen v otázkách, spousta
otázek nedělá úvahu, ale především způsob vyjadřování – druhy vět, slova širokého významu atd.

Mnohem závažnější je její tvrzení, že"nemusí přinést nic nového, spíš načíst různá témata a otázky."

Co je vlastní názor? To, co může přinést právě nový pohled na srovnání činů a slov, tedy to, co si myslíte vy jako autor.

Další odpovědi
led

Musí mať:
úvod
jadro
záver

túto tému písať možno o čomkoľvek, napríklad:
zamyslieť sa prečo miesto hľadania a tvorby otázky k úvahe, radšej nepremýšľať nad námetom a jeho významom? Slová, slová, slová a činu niet.

Efchen

Úvaha by měla obsahovat spoustu otázek jak řečnických, tak zodpovězených, nemusí přinést nic nového, spíš načíst různá témata a otázky.
Zda jsou činy mocnější než sloha.. no vždycky se říká, že slova jsou pro slabochy a hrdinové preferují činy, takže asi ano, jsou. Chtělo by to uvést konkrétní příklady, kdy opravdu slova nestačí a nebo situace, kde naopak nic jiného než slova nemáte. Vždy na závěr každého příkladu třeba čtenářům položit otázku jako: Ale jak zjistíme, jestli se to tak stane? Nejsou to jen slova?
Také můžete zmínit sílu některých slov a jejich používání (Já tě zabiju, miluji tě, to se asi střelím, ..)