Drap

Jak by měl člověk mluvit, aby se o něm dalo říct, že je pravdomluvný?

Můj názor: Měl by mluvit pravdu.

Inspirovala ně Rokiova otázka

Nejlepší odpověď
annas

Nevím, o kterou Rokiovu otázku šlo. Ale pravdomluvný člověkl je ten, kdo vždy mluví pravdu.

Jenže existuje pravda subjektivní, objektivní, relativní a absolutní.

Pokud neznáte objektivní skutečnost, druhý vám o ní vypráví, tak jeho poznání objektivní pravdy může být upravené, byť neúmyslně = subjektivní pravda.

Třeba novináří píší pravdu tak, že ji upravují podle toho, čí pravda je, i když jejich subjektivní pravda je jiná. Takže objektivní rpavda je objektivizovaná takže se stané obecně platná.

Pokud něco vidíte, sdělíte, vždy použijte různá slova, podle toto, jak na vás něco zapůsobilo, ale základ by měl být stejný. Aby z toho nevznikla „pověst“, na níž je něco pravdivého. Tato „pověst“ se pak šíří dál …

Takže se nedá snadno a přesně hodnotit.

Další odpovědi
Kepler

Odpověděl sis sám a máš pravdu. Neber to ale jako bernou minci, někdy pravdu neříkám 🙂

EKSOT123

Jo, vaše odpověď je dobrá, ale náročná. Sám občas přeháním, mlčím,mlžím,… dalo by se o tom všelijak přemýšlet, ať už z pohledu co napsala Annas, nebo z pohledu cesty názor a pravda, pravda a láska, pravda a odvaha a mnoha dalších. Člověk může být spokojen se svou pravdou, ale ve své podstatě, kdo si velice zamiluje pravdu, těžko se ubrání hledání Boha. Potom nejsou vyjímkou ani konverse od islámu ke křesťanství, a tak… Chci říct, podle mě, z pravdomluvného člověka by mělo jít nějak vycítit dobro.

Príde neúspešný rybár do obchodu: „Pani, buďte taká dobrá a hoďte mi cez pult nejakého kapra“ „A prečo ho mám hádzať? čuduje sa predavačka. „Aby som podľa pravdy doma mohol povedať, že som ho chytil.“

Přijde Pepíček domů a tatínek se ho ptá: „Tak, Pepíčku, co bylo ve škole?“
„Čtyři jedničky a jedna pětka.“
„Opravdu?“ tatínek otevře žákovskou knížku a tam je napsáno: „11.11. – Matematika: 5!“

Otázka na rádio Jerevan: „Je pravda, že se Bill Clinton a Boris Jelcin zúčastnili závodu kolem Kremlu a Clinton vyhrál?”
Odpověď: „V principu ne. Je ale pravda, že se oba zúčastnili mezinárodního závodu kolem Kremlu. Jelcin obsadil krásné druhé místo, Clinton byl předposlední.”

Fanoušek přiběhne domů ze školy a volá: „Tati, dneska jsme se učili, že všechna zvířátka dostávají na zimu nový kožich.” „To je pravda, ale před maminkou o tom ani muk.”

Hodnotu člověka neměříme tou pravdou, která se stala jeho vlastnictvím, ale námahou, kterou vynaložil na její dosažení. Lessing
Neobávaj sa nevedomosti, ale falošného poznania. Lepšie je nevedieť nič, ako pokladať za pravdu to, čo pravdou nie je. L.N.Tolstoj
Omyl je vždy nebezpečný, ak sa k nemu pridá trochu pravdy. I.S.Turgenev
Pravda je víc, než obrácená lež. Zbyněk Gordon
Ak hľadáš pravdu, nepozeraj sa ďalej, ako k svojmu srdcu. John Lennon
Ak máme dospieť k pravde, mali by sme sa všetci usilovať brániť názory odporcov. Jean Paul

led

Pravdomluvný člověk je ten, co mluví pravdu za každých okolností, pokud ji lidi přijmou. Když ju lidé nechtějí slyšet, musí mít odvahu a počítat s nepříjemnými následky.

EKSOT123 ma vo svojej odpovedi inšpiroval:
„Pokiaľ chceš poznať pravdu, musíš poznať a rozoznať aj lož od pravdy.“