_Lucka_

Jak by jste vysvětlili: Kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost; kdo ovládá minulost ovládá budoucnost..??

Nejlepší odpověď
annas

Tento výrok se dá chápat různě.

  1. Když se v přítomnosti vyvaruji chyb, protože jsem se poučil z minulosti, mohu být úspěšný např. v podnikání a předat své zkušenosti dalším.
  2. Když ovládám přítomnost, mohu manipulovat s minulostí v tom smyslu, že ukážu na ty horší skutečnosti bez dalšího zdlvodnění, proč to tak bylo. V přítomnosti se leccos povedlo, takže mohu tím operovat a doporučovat pro budoucnost. Třeba opět formou manipulace s fakty.

Další odpovědi
Drap

Je to o zkušenostech, znalostech a umění poučit se z chyb druhých. Kdo zná jak a co se dělala za našich předků a dokáže se z toho poučit, ovládá současnost, a stejně tak dobře dokáže odhadovat a přemýšlet o budoucnosti.

anonym

Lze to i vysvětlit na politiku.
Kdo vládne v přítomné době, snaží se zkreslit minulost podle sebe (protože vítězové si minulost překrucují podle sebe, viz dnešní politiky a jejich vysvětlování socialismu).No a pokud někdo ovládá minulost (takže opět vítězové při její překroucení), tak ovládnou i budoucnost (protože nechtějí přiznat co v minulosti bylo lepší a jak by se z minulosti nechaly ty lepší věci převzít do budoucnosti) a pokračují v té své jediné pravdě.