poa.li

Jak by jste vlastními slovy vysvětlili teorii relativity?

Odkazy posílat nemusíte… Ať čtu, co čtu, připadá mi, že se vlastně o tom nic určitého neví… Přeji hezký den.

Nejlepší odpověď
Drap

Už téměř před čtyřiceti léty nám to na vysoké škole velmi zajímavě vysvětloval jeden pad dokto. Musím podoknout, že to byl nesmírně vzdělaný člověk. Vysvětlení : ,,Pokud vám strčím prst do prdele, tak máme oba dva prst v prdeli. A je relativní kdo je na tom lépe "

Další odpovědi
annas

Relativita-vzájemný vztah věcí.

Topol je vysoký strom např. vzhledem k jabloni.
Jabloň je vysoká v poměru např. ke keři rybízu.

Jsem spokojená srovnáním se někým jiným,ale nešťastná,když porovnávám s živote druhého.
Život může skončit za relativně krátkou či dlouhou dobu? Kolik to bude roků? Jak pro koho…

led

Občas sa stane, že človeku sa premietne celý jeho doterajší život. Strašne dlhý čas. Ale pre náš pohľad ten človek bol „mimo“ len chviľku. Čas sa nám obom zdal rôzne dlhý.
Pre nás realita – moment
Pre toho človeka realita – celý život
To je relativita času v praxi.

arygnoc

10 minut s milenkou je málo, 10 vteřin sedět na rozpálené plotně je hoooodně dlouho.

Ale vážně:
Teorie relativity je bláznivý fakt:
Pokud z jedného bodu vyletí dvě kozmiké lodě řekněme rychlostí 0,6 rychlosti světla, podle vás se od sebe vzdalují rychlostí 1,2 rychlosti světla. To je Váš pocit.
Kosmonauti ale vědí, že se od sebe vzdalují rychlostí pouze asi 0,8 rychlosti světla (což je fakt).
Takže Váš pohled je relativní, pohled kosmonautů je také relativní – vše záleží na POZICI pozorovatele.

To je jako s mouchou ve vlaku, která letí ve směru jízdy. Vzhledem ke podlaze vlaku letí rzchlostí třeba 5 m/s, vzhledem ke kolejím ještě o rychlost vlaku rychleji.
Přitom oboje je pravda (zase záleží jenom na POZICI pozorovatele).

dědapetr

Relativita je mými slovy mám půlitr a vněm polovinu piva takže já vidím že je do poloviny plný a můj kamarád vidí že je z poloviny prázný.Tedy že já mám ještě polovinu a zpohledu druhého už jen polovinu.Pokud dva vidíme jednu věc každý jinak tak je to relativní.

mosoj

Pokud opravdu není fyzika vaším koníčkem je nejlépe to vzít jako fakt.
Také neznám celou teorii relativity ( ona je rozsáhla a zdaleka to není jenom to známé E= MxC2), také to už zdaleka není jenom teorie. Celá řada matematických modelů z této teorie již byla prakticky dokázána.

coco

Pro mě to znamená dívat se na jednu věc,situaci nebo cokoli několika pohledy. Ale to není zdaleka tak zajímavé,jako prst v prdeli…

Wladik

Me se kazdopadne nejvice libi toto vysvetleni:
Teorie relativity je teorie, ktera je relativni.