Deli

Jak by jste se zachovali v této situaci?

Nastěhujete se do vesnice a za Vaší zhruba pětiletou dcerou (synem) začne chodit kamarádka (zhruba 9 let) ze sousedního domu. Po pár návštěvách zjistíte, že Vašemu dítěti chybí v kasičce s mincemi poměrně velká částka (víc než 1000 Kč). Uvědomíte si, že dívenka odvedle podivně „cinká“, když při odchodu domů sbíhá schody z podkroví.
A co teď???
Tuhle situaci jsem zažila, věřte mi, že jsem z toho nespala. Udělat scénu, prošacovat ji, zajít za její matkou – pár měsíců po nastěhování do vsi?
Doplním Vám sem svůj reálný závěr, ale až po Vašich reakcích. Díky.
Doplňuji:
Pro hanulku: Pětileté dítě je příliš naivní, starší kamarádka navrhla hru na „obchod“ a ztrátu korunek nezpozorovala. Taky děti odbíhají od hry na wc…

Pro marvan: Kde je vzala a k čemu jí byly? Od malička měla kasičku, kam si dávala koruny, dvoukoruny… sem tam nějaká babi či děda přidali dvacku, padesátku. V té době tam měla přes 2000 Kč.

Pro všechny: Asi jsem to vyřešila zbaběle, ale odpověď -iv- je mi moc blízká.
Nejdřív jsem holčičce od sousedů řekla, že když si hrály v pokojí mé dcery, poztrácely při hře korunky z kasičky. Ať je tedy tak hodná a pomůže je dcerce najít, že budou asi zakutálené za nábytkem. Dala jsem jí zhruba týden, kdy jsem jí to připomínala – a dala jí tak šanci peníze vrátit (a jet v dobrém dál). Co myslíte, že udělala? Nic.
Pak jsem jí tedy řekla, že si už nebudou chodit hrát k nám, ale jen ven, protože se zlobím, že nenašly ty poztrácené korunky. Dcerku jsem nechtěla zatěžovat tím, že jí řeknu, že ji její (v podstatě první) kamarádka okradla. Dodnes to neví.
Za matkou dívky jsem nešla. (Tatínek ve vězení a maminka taková „od rány“, zřejmě by mě vypoklonkovala letecky ze schodů…)
Dívka mě přestala zdravit a tvářila se roky, když mě potkala, že mě nevidí. Muselo to být těžké, když sousedíme zahradou…
Dnes se jejich dům prodává a já jsem si docela oddychla, napětí tu zůstalo, i když jsem to nezveřejnila. Jsem za to ráda, ty peníze mi nestály za to, aby se po vsi rozneslo 3 měsíce poté, co jsme se nastěhovali, že jsem dívku třeba křivě obvinila… Časem jsem totiž poznala, co její maminka umí, ona rozhodně nebyla z těch rodičů, kteří (i s dítětem nachytaným na švestkách) přiznají vinu a dítě potrestají. Pravděpodobně by mi oplatila minimálně škrábanci na autě a pomluvami proti nám.

No a taky jsem se z toho poučila. Dnes má dcerka v kasičce menší částky, jakmile si nashromáždí víc než 500,–, uložíme peníze na její dětské konto do banky. A protože nosí samé jedničky a babiček je hodně, má tam dnes už našetřeno pár tisíc 🙂
Taky má kamarádku, která se ptá i jestli si může vzít bonbon…
Ale děti jsou děti, hloupost udělají jedna dvě, takže si na peněženku a jinou hotovost doma dávám od té doby pozor. Radši tomu předejít, než to pak řešit…

Díky všem za reakce, možná mi ještě něco dopíšete a zítra otázku zamknu.

Nejlepší odpověď
kapka

Mně se podobná situace stala před lety také. Byl u nás na návštěvě syn sousedů, dobrých přátel. Naštěstí jsem si všimla včas, že zmizela tisícovka /byla za sklem, tedy dobře na očích/, ten kluk byl ještě u nás, tak jsem mu řekla, ať to vrátí. Peníze vrátil a hodně rychle zmizel. Pak jsme ještě šli v klidu za jeho rodiči a řekli jim, co se stalo. Nikdo ze sousedů se to od nás nikdy nedozvěděl. S těmi lidmi se přátelíme dodnes. Kluk udělal prostě blbinu.

Pokud máte problém to té holčičce dokázat, nastražila bych na ni past, chytla bych ji při činu a pak to řešila s rodiči, ale vše v klidu, možná budou hodně překvapení.

Další odpovědi
hanulka11

možná bude mimo otázku, ale vaše dcera přeci musela vidět že jí kamarádka kasičku vybírá ,vybrat přes tisíc korun netrvá mžik.

anonym

Není žalobce,není soudce.Jak píši ostatní,nastražil bych malou past.Určitě se lapí a pak bych to řešil s rodiči.

anonym

Take se mi to stalo. ( abych nezustala nahodou v necem pozadu ) 🙂
Synove , kdyz byli mali , stradali jsme jim prasatka – byla mala , takova umelohmotna. Mozna si jeste nekdo vzpomene. A kazdy z nich – z dvou synu uz jich mel 5 plnych. A jednou mel mladsi syn na navsteve kamarada a ejhle … o jedno prasatko pak bylo mene.
Ja jsem ale slaboch , nebo nevim co … synovi jsem prasatko doplnila hned na poste ze sveho ( vymnenila jsem papirove za mince ) , synovi jsem rekla , ze by mohl prijit o kamarada a ze to rodicum , ani jemu nerekneme , ze to vime.
Jen ty prasatka uz jsme pak meli schovane v obyvaku.
Asi to nebylo spravne , ale ja i dnes bych se zachovala stejne. Verim i do dneska , ze to byl jen ulet. Klukum je dnes uz 22 let , kamaradi se do dneska a kdovi , jestli by to vse nebylo jinak, kdyby … 🙂 -iv-

Marvan

Je to dost prekérní situace. Souhlasil bych že je neprodleně nutné seznámit s problémem její rodiče.

Jinak kde vaše 5ti letá dcera přišla k 1000 korunám a k čemu jí přesně jsou…

žolik

Já bych to řešila radikálně,v klidu i když je to hrozné jelikož se jedná o děti,dobré sousedské vztahy,nejdřív bych se snažila to probrat doma,pak s dívenkou v její rodině,je to poměrně vysoká částka peněz i s rodiči aby u toho byli,je to už přece starší holčička která už ví co může a co ne,vaše děti pětileté jsou jsou ještě malé a nechápou co to znamená,nenechala bych si to udělá to jednou a skusí to znovu,řešte to s nadhledem třeba to nahlásite na patřičných úřadech jde tady o výchovu děti.držím pěsti.

Zdroj: žolík

anonym

Když to porovnávám se situací vlastních dětí, obě holky dostaly v souladu s tradicemi a „dobrými mravy“ tzv. do kolíbky od babiček i kmoter. To jsme jim rovnou uložili na vkladní knížky, kde se jim střádalo na věno.
V podobném věku okolo 5 let, měly jen drobné symbolické kapesné a pokud měly kasičky, tak opravdu jen na pár mincí a vždy uzamykatelné nebo uzavřené prasátko, co se po úplném naplnění rozbije.
Ale k původní otázce, napadlo mne říci sousedce při příští návštěvě, že má dcera domácí vězení, protože se jí ztratily penízky a dát tak šanci řešení na dětské úrovni.
Ale základ asi měla být prevence při nastěhování do nového, neznámého prostředí se sousedy, o nichž moc nevím.

tom004

Já bych šel za dívenkou k nim domů,tak,aby je nemohla nikde ukrýt,a její rodiče seznámil na místě,před dotyčnou,se svým podezřením.Pokud ji prohlédnou,a podezření se potvrdí,bude to velice nepříjemné pro obě strany.A jestli ne,tak ten nejhorší scénář,je stěhování.Ale,vím,že se lépe píše,nežli koná.Tak alespoň držím palce.

fcoop

Vyřešila jste to rozumně, a asi jediným optimálním způsobem.
Člověk by tu malou zlodějku s chutí trhnul jako kočku,ale........
Starosti starostlivých,co se starají,kde malá ty prachy vzala ignorujte.

Pače

ale zadnou past,proste nezlob se holka ale budete si hrat venku.. tam snad uz poznate kdyz vam bude brat lopaty

RQLM

tak už napište, jak jste to vyřešila! :) jsme zvědaví

arygnoc

přiznávám, nečetl jsem to celé.
krade se všude.

založte dceři účet, povolte jí s ním disponovat, ale s tím, že karta bude u vás (a pin znát nebudete, pouze Vaše dcera).

protože jsem to nečetl celé (je to sslouhé a já jsem po noční, za případné nesrovnalosti se omlouvám, neoranýřujte mne, i když jsem na to zvyklej).

Ravenne

Kdyby šlo o malou částku (třeba dvacku), tak bych to asi nechala být, ale tisícovka… To bych si zlodějku podala už u nás doma, ať už by se to její matce líbilo nebo ne. Ostatně je to její problém, jak si dcerušku „vychovala“.

mosoj

Myslím že jste to vyřešila rozumně v rámci všech možností. Je třeba vzít v úvahu že jste důkazy neměla a u dětí člověk nikdy neví.Jinak by mohlo být řešení razantnější bez ohledu o jakou částku jde. Jaký je rozdíl v jednátí dítěte jestli ukradne 100 nebo 1000 Kč ? Dopad na jejich osobnost je stejný.

Střádat peníze do prasátka je velmi rozumné a výchovné. Děti se učí poznávat cenu peněz a hospodařit s penězi.
Co s kontem u pětiletého dítěte. Nakonec to může mít i vedle prasátka.

venkovan

Cinká necinká – těžko to řešit když není znám stav kapes dítěte před a po návštěvě.
Dceři bych postupně kasičku doplnil, dívenky bych se zeptal zda náhodou peníze po hře nenechala v roztržitosti v kapse a pokud to kamarádství bylo dobré po dalších stránkách, dal bych si pozor na hry které děti spolu hrají. Tak nějak jak to píšeš – předejít.

Vše bych bral jako životní zkušenost – kolikrát přijdeme o víc.

A jak se žije na vesnici. Slšel jsem hlášku od jednoho člověka, že pokud je vesnice normální, tak polovina vesnice nemluví s ním a on nemluví s druhou polovinou vesnice. Myslím, že je to s nadsázkou, ale je to o tom, že k nějakým střetům v obcích čas od času dochází a není třeba, pokud si nedělají dotyční naschvály, se tím moc zabývat

Alesh

Musím říct, že skvěle vyřešila to Deli,
zlodějka má teďka po pr… 🙂

No fakt, myslím, že jsi to vyřešila bravurně!