klob1

Jak byste oslovili pana Máchu?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
annas

pane Mácho

V češtině pro správné oslovení existuje 5. pád. Užití 1. pádu je výrazem nadřazenosti, povýšenosti. Samozřejmě nespisovné.

Novák, k tabuli! Vojín Veselý, pohov! Hodně se užívalo mezi straníky – soudruh Kamínek, hlasuj atd …

Oslovování se naposled řešilo včera v diskusi.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-prijmeni-sklonuji

Další odpovědi
marci1

pane Mácho

Pane Mácho, oslovujeme vždy v 5. pádě /oslovujeme,vo­láme/.

Alesh

pane Mácho

Lze obojí, ale přeci jen v češtině preferujeme oslovování 5. pádem. Oslovování 1. pádem je nejspíš germanismus, dá se použít v neformální komunikaci. V oficiální vždy oslovujeme 5. pádem.

Packal

pane Mácho

Yggdrasil.

pane Mácho

Nely.P

pane Mácha