simonka

Jak budu platit daň z pronájmu finančnímu úřadu paušální částkou? z celého příjmu nebo pouze z nájmu bez služeb? 2400,0

do daňového přiznání se bude muset uvést celý příjem měsíčně 6500,0 Kč – zálohy na služby poskytovaných v souvislosti s užíváním bytu činí celkem asi 4100,0 zbytek je nájem + poplatky za televizi (nevím jestli tyto poplatky se také vztahují do nákladů)

Nejlepší odpověď
Jambalaya

Milá Simonko, hrazení daně paušální částkou jest něco docela jiného, než se domníváte a s tímto aspektem se pravděpodobně nikdy nesetkáte.
Do DP budete dle §9 uvádět pouze samostatnou částku nájmu, kterou můžete dále snížit o paušální výdaje ve výši 30%, pokud nechcete uplatnit výdaje prokázané.
Služby spojené s nájmem bytů nejsou nikdy považovány za daňový příjem ani výdaj a to z jednoduchého a prostého důvodu. Vy jste povina účtovat nájemci služby v té výši, ve které jste je nakoupila, tzn. přesná přefakturace elektřiny, topení, plynu a vody. Stát vám výslovně zakazuje u nájmu bytů tyto služby navyšovat. Rozdíl musí nájemník buď doplatit a nebo vy vrátit přeplatek zálohy.

Jiná situace ovšem nastane, pokud bude součástí nájemní smlouvy, že každý týden v pondělí, budete nájemníkovi tančit v podvečer nahá na stole. Za tuto službu si můžete účtovat, cokoli chcete 🙂