RyuzakiKate

Jak bojovat se submisivitou?

Jsem v tomhle tak docela strašpytel… Nedokážu být průbojná, dohadovat se s lidmi, když se mi něco nelíbí – vyhýbám se konfliktu a hlavně to je asi docela problém ve vztahu – třeba i dostanu nápad na to, co společně dělat, ale nedovolím si to navrhnout, protože mi přijde trapný si nějak „poroučet“.. Mám z partnera docela respekt a občas se ho i trochu bojím (když je třeba podrážděný a odsekává). Snažím se s tím něco dělat, třeba vymýšlet, co k jídlu, samotná i něco udělám, ale… No, asi si to nesu z předchozích vztahů a z dětství, nemám moc velké sebevědomí.. Přitom když jsem sama se sebou, tak se dokážu zabavit, proto mě trápí, že je se mnou asi trochu nuda.. Nikdy předtím jsem s nikým takhle nebydlela a pořád mám zafixovaný, že se dotyčnému musím věnovat a na sebe kašlat, ale je mi to spíš ke škodě…
Jak se s tím dá bojovat? Nechtěla bych navštěvovat poradnu, ale kdyby nic nepomohlo, tak mi asi nic jinýho nezbude…

Nejlepší odpověď
Andělé

Určitě souhlasím s Aleshem,že nikdo nemusíme být „dokonalí“,ale být submisivní není opravdu příjemné,spíš destruktivní. Člověk není sám sebou,nemá žádné sebevědomí,bojí se vyjádřit, je ze strachu ke všemu poddajný a život není plnohodnotný.
Je třeba tomu čelit,jinak Vás každý ušlape,až zničí. Se vším jde ale pracovat. Mě to naučil život sám. Byl to velký boj se strachem. Učila jsem se nejprve mít se ráda ,po té asertivitě a to sama,vše jde,když se skutečně chce. Ze sebelásky pramení zdravá síla a sebedůvěra,od které se vše odvíjí. Je mnohonásobně silnější než strach,pomůže překonávat věci,o kterých se Vám ani nesnilo. A že vím,o čem mluvím.
Je to jako se vším. Chci mít pevné tělo? Musím si ho sama vycvičit. Chci být silná?Musím makat vnitřně. Když něco opravdu chci,musím si za tím jít a stále a stále se snažit.
Ze své zkušenosti mohu říci,že práce na sobě je ta nejtěžší věc. Je to dlouhá životní cesta,která ale na konci odhalí veliký poklad.
Učte se sebelásce a asertivitě (vše najdete na netu) a za každý krok dopředu se pochvalte.
Věřím,že to co hledáte najdete,protože kdo hledá,najde. Ze srdce Vám to přeju.
Hodně štěstí! :))

Další odpovědi
Alesh

Ale tak to je taková masová manipulace dnešní doby, že všichni musíme být silní, průbojní, vydělat co nejvíc peněz, budovat kariéru atd. A víš jaká je na to to odpověď?… Nemusíme. Žij tak, jak ti to vyhovuje a ne jak ti někdo tvrdí, že by to tak mělo být. Pokud jsi submisivní, špatně to být vůbec nemusí. Jen si musíš vybírat správné lidi za přátele a partnery, takové, kteří toho nebudou zneužívat nebo jen v rámci jakýchsi mantinelů. Pokud tě to ale štve, pak s tím musíš sama zabojovat i si sama přijít na to jak.

marci1

Nejhorší na submisivním jednání člověka je to, že někteří partneři tohoto využívají, partnera manipulují, využívají, protože submisivní člověk je spíše „dobrák“, který se vyhýbá konfliktům, raději se nechá vést. Snaž se být asertivní, být sama sebou, nenechat si všechno líbit, prosadit svůj názor ( samozřejmě v klidu a pohodě ). Mohlo by se stát, že pokud neprosadíš svoje ego, partner toho bude využívat, staneš se „podřízenou“ a nebudeš se cítit dobře. Mysli na sebe. ☹

Questman

Přihlas se do armády a nech se převelet do ostrého boje, tam tě naučí probudit vnitřní zvíře, které se umí prosadit.

Pokud tvůj partner ví o tomto tvém problému a přesto k tobě není adekvátně citlivý a sám se nesnaží ti s tvým problémem pomoci, je asi něco špatně a zaloužil by jestli ne přes hubu, tak alespoň od srdce „vysvětlit“ že takhle vztah fungovat nemá.

arygnoc

neostane vám nič iné.

navštívte psychológa a ten vám poradí potrebný tréning (skupinovú terapiu, potrebujete interakciu).

pozor na rôznych šarlatánov, sekty (najmä scientisti) a pod., zverte sa do rúk skutočne iba lekárovi.