Rokio

Jak bezpečně nebo středně bezpečně uložit 50.000 Kč, aby suma nepodléhala inflaci a šla rychle vybrat?

Řekněme, že máme pár deseti tisícovek a nechceme, aby dané finanční prostředky byly znehodnocovány inflací. Zároveň ale chceme, aby do 14 dní (maximálně však do měsíce) šly vybrat.

Jakou mi doporučujete investiční strategii?

Nejlepší odpověď
Jiří Bohumil

Tvůj požadavek je, bohužel, nereálný. Buďto máš lepší likviditu a malý úrok, který inflaci nepokryje, nebo máš větší úrok (spíše, v tomto případě, zhodnocení), které (možná) inflaci pokryje, a většinou s velkým rizikem, ale pak zase špatnou likviditu. V tomto druhém případě se Ti může stát, že Ti vložený peníz spíše zlikviduje podvodný finanční produkt.
Holt, je nutno se smířit s tím, že pokud máš ušetřené peníze, těžko je před znehodnocováním ochráníš.:-(
Pokud by byl obnos větší než těch 50 tisícovek, pak koupit byt, nebo nemovitost a pronajímat. Ale s tím jsou spojené zase starosti a jiné problémy.
Ale vzhledem k Tvému „základu“ to Tobě asi nehrozí.:-)

Další odpovědi
klumprt

To je dobrá otázka, jenže dneska nemá moc jednoduché řešení. Největší likviditu mají prostředky uložené na běžných (obvyklý úrok 0%) nebo spořících (úrok tak někde kolem 1%) účtech. Jenže to zhodnocení tam stojí za starou bačkoru.
Pak existují všelijaké investiční fondy, obvykle je spravuje nějaká banka. Tam se dají posílat peníze za poněkud vyšší úrok, který už je s inflací srovnatelný. Tento produkt jsem měl, myslím že to bylo u ING. Bylo to poměrně nezajímavé, protože člověk ani nevěděl, co vlastně kupuje. Byl to vlastně jenom podíl na nějakém portfoliu, které kupovala a spravovala banka. Semtam bylo vidět, že naskočil nějaký mrzký peníz a tu inflaci to asi pokrývalo. A jestli se dobře pamatuju, dalo se to i dobře vybrat. Myslím, že do měsíce určitě.

zjentek

Jeden pár deseti tisícovek je podle mýho dvacet tisíc. Strategii teda vidím v důsledných počtech a uložit to lze do sáčku, třeba na výparník lednice. Splachovací nádrž je paradoxně méně bezpečná!

BENYTA

Opravdu si nedělám legraci – v tomhle zmíněném případě – by byl nejjednodušší investiční plán – MATRACE – tam neproděláte,a ani nevyděláte…u vět­šiny finančních institucí by nebylo možné vložené peníze takto rychle vybrat zpět,natož zhodnocené…ale v klidu,Rokio,jsem na tom obdobně,a taktéž se snažím aby vše,co se může investovat,bylo alespoň mírně zhodnoceno…Pro­sím,pokud zjistíte něco prospěšného,sdělte mi to..

Kryšpín

Dvě výplaty nosím v kapse

mzm

nakoupit zlato?