Dochy

Jak běžně mluvíte? „Kterou náplň použít při pečení?“, nebo „Jakou náplň použít při pečení?“

Trochu mě tu překvapuje to lobování za „který“ a spol. Ano, chápu, že je to významově čistší. Ale opravdu v běžné řeči používáte „který“, nebo v těchto případech spíše „jaký“? Dám pár příkladů. Chápu, že to nemusí být vždy jednoznačné, pokud můžete, vyberte „většinovou“ odpověď, nebo pokud nemůžete či nechcete rozhodnout, klidně odpovězte podle svého a rozhodnutí se vyhněte. Budu vděčný za slovní odpovědi, anketa je pro rychlý přehled. Dík.

Jakou/kterou náplň používáte do buchet?
Při jaké/které teplotě skladovat rajčata?
V jakých/kterých situacích má stávkování skutečnou sílu?
Jaká/která povolání jsou nejlepší?
Jaká/která aplikace umí přehrát videa?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
annas

jiná odpověď

Při rozlišení zájmen jaký/který nejde o lobování, ale o správnou odpověď.

Už v minulosti reagoval zástupce ÚJCAV takto:

"Tato dvě tázací zájmena mají význam rozdílný, a nelze je tedy zaměňovat podle libosti.

Zájmenem jaký? se tážeme na vlastnost nebo jakost předmětu; ve větách vztažných pak stává zájmeno jaký tehdy, když v příslušné větě řídící je nebo se dá doplnit souvztažné zájmeno takový.

Zájmenem který? se tážeme na určitější označení (pojmenování) věci; ve větách vztažných stává zájmeno který tehdy, když v příslušné větě řídící je nebo se dá doplnit souvztažné zájmeno ten.

Otázka „Jakou koncovku napíšeme?“ by tedy byla na místě, kdybychom se tázali na vlastnost oné koncovky; odpověď by zněla: měkkou, tvrdou, kratší, krátkou, dlouhou a pod. Otázkou „kterou koncovku napíšeme?“ se tážeme na tu koncovku přímo; v odpovědi by bylo její pojmenování, na př.: koncovku -y, koncovku 4. pádu, koncovku podle vzoru meč a pod."

http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=3677

--
Náplň – ptám se čím naplnit buchty, jinak kterou náplň.
teplota – při které – tedy, té, která vyhovuje.
situace – v které – v té, která něco řeší
povolání – které povolání
aplikace – zde bych použila, co mně piřjde dřív na jazyk, protože neznám druhy.

V uvedených příkladech převažuje zájmeno který, i když v mluvené řeči někdy použiji i nesprávně jaký.

Ale hanáčtina spíš tíhne k zájmenu který – kery botke si vezmeš, kerou halenku atd.,takže jsem zvykla víc na zájmeno který.

Další odpovědi
Emefej

Jaký

V běžné mluvě používám „jaký“. V písemném projevu se snažím „jaký“ a „který“ používat tak, jak se má.

Kepler

Jaký

Jsem na tom stejně jako Emefej. Jsem si vědom významového rozdílu, přesto v mluvě používám „jaký“.

quentos

jiná odpověď

Podle situace (pokud by se někdo ptal na vlastnost náplně, použil bych „jaký“, ale v otázce se vybíralo z konkrétního seznamu, takže by bylo namístě „který“), dnes už bych to nespletl. Dříve jsem pod vlivem většinové populace byl rovněž schopen užívat zájmeno „jaký“ chybně.
Od někoho, kdo nezvládá ani základní interpunkci (musel jsem ji doplnit), to je zvláštní dotaz.

anonym

jiná odpověď

Kterakou, jakouže, čím býti, vyberou si, určí, …

Justin1

Jaký

Slovo „kterou“ používám, když mě zajímá, která to je z nějakého konkrétního seznamu, který je známý i tomu, koho se ptám. Když nepokládám otázku v souvislosti s určitým seznamem, používám slovo „jakou“.

Mc Merkurion

jiná odpověď

  1. … s čím to bude … jaká buchta to bude …
  2. …při jaký teplotě …
  3. … kdy má stávkování skutečnou sílu …
  4. … jakej/kterej job je nejlepší …
  5. … dobrá appka na videjko ???

iceT

Jaký

V prvních třech větách bych si vybrala slovo jaká, v dalších dvou větách která.

Ale obecně používám více slovo jaký.

Mr. Marek

Jaký

Při normálním mluvení spíše říkám ,,jaký", ale v písemném projevu se snažím o správnost, jakkoliv to divně zní. Navíc je to v pravidlech zde na webu.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

Quentos: máš dnes nějakou rejpavou ne? Tak jsem zapomněl jednu čárku po otazníku a uvozovkách.. jako by tam těch značek nebylo už tak dost… A co to má společného s dotazem na jaký/který opravdu nechápu. Myslím, že se tu páchaj běžně horší zvěrstva.

Dochy

A taková nesoutěžní – řečnická: Proč jsou tu ty odpovědi v anketě obráceně, než jak jsem je zadal? Určite jsem „jinou odpověď“ nepsal jako první… Buď ať je to tak jak jsem to zadal, nebo ať se to klidně zobrazuje podle získaných bodů. Ale proč, pro boha, takhle????

Mr. Marek

Mám pocit, že ,,Jiná odpověď, jiný názor, jiná možnost…" se z nějakého důvodu posune na první místo.

Kepler

Já to mám stejně. Nevím proč, asi nedostatek webu.