hapiky

Jak až může být drahá dobrá rada?

Dobrá rada je nebo není. Proč by měla být drahá pokud tedy pominu fakt, že může být dobrá rada drahá z důvodu její neexistence.

Nejlepší odpověď
annas

Vložila jsem otázku podle aforismu Jana Sobotky, který srovnává takto

„?Dobrá rada či sůl nad zlato. Jak porovnat kurs zlata a soli?“

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/dobra-rada-ci-sul-nad-zlato-jak-porovnat-kurs-zlata-a-soli-proc-se-rika-zlaty-nikoliv-slany-clovek-jak-chapete#discussion

Občas dobrou radu dává ten, kdo by ji sám potřeboval.. Ale lepší než rada je často vhodnější jiná pomoc.

Ale mnohdy se stává, že dobrou radu dotyčný vyslechne, ale nevyužije ji, má přece svůj rozum., nedůvěřuj rádci z různých důvodů. Třebas kvůli tomu, že rádce se „moudrými“ rady sám neřídí.

Dobrá rada nemusí být pro druhého opravdu dobrá. JMožná bude dobrá, když nemá žádné zlato.

Je to individuální.

Mark Twain napsal: "Rozdávat rady je zbytečné. Moudrý si poradí sám a hlupák stejně neposlechne.“

Zdroj: https://citaty­.net/temata/ra­da/

Další odpovědi
Kepler

Na některé otázky opravdu rady nejsou, to je pravda. Třeba jak jezdit se spotřebou benzínu 0,5 l/100 při průměrné rychlosti 80 km/h. Na běžné životní situace rady ale rady jsou. Přítel ti je dá zdarma, rada od právníka nebo finančního poradce může být sakra drahá.

aliendrone

A napadlo tě, že dobrá rada (kterou potřebuješ) MŮŽE být, ale ty ji z nějakého důvodu nedostaneš? Předpokládejme, že jsi v těžkém průšvihu a nikdo ti není schopen DOBŘE poradit s vyjímkou aliendrona. Zaplatil bys, kdybys ji NUTNĚ potřeboval? A jak moc velký bys „pustil chlup“, dejme tomu, kdyby ti hrozilo 10 let „natvrdo“ a aliendrone by znal způsob, jak se z toho easy vyvléknout? Už chápeš? ;) :D :D

marci1

Dobrá rada = drahá rada, k nezaplacení.
Špatná rada=může nám ublížit, a to i finančně.
Nevyžádaná rada = špatná rada.
🙂

Edison

Může to být hned asitak to třetí nejdražší na světě. Víš… člověk se odlišil od zvýřat schopností abstraktního myšlení a uvažování o budoucnosti. To nám dalo větší schopnost přežití v horších podmínkách. Kdo si toto dnes uvědomí, ví, že někomu dobře poiradit může mít dva důsledky: 1. Snížení schopnosti vlastního přežití, protože někdo získá určitou schopnost, jakou by jinak jen těžko a složitě získával, 2. zvýšení schopnosti vlastního přežití, to ale pouze za využití schopností někoho dalšího, nebo-li při delegování určitých schopností na jiné jedince a získávání dalších lepších schopností.

To jsou taková pravidla evoluce, které dnes z velké části popíráme, nebo se jimi přinejmenším neřídíme.

Drap

Dražší než zlato.

zjentek

Hapiky, ty jsi v otázce už prakticky zodpověděl všechny možný odpovědi! Jak ti mám asi odpovědět, že „je nebo není“ je blbost a že DOBRÁ RADA PROSTĚ NENÍ a proto je drahá, když pomíjíme fakt, že může být dobrá rada drahá z důvodu její neexistence? Nechápu… D;

Ad Edison: Nesouhlasím. V dodatku píšeš cosi o pravidlech evoluce, přitom hl. odstavec není ani tak o samotném přežití, jako o ZABEZPEČENÍ se. Prosím neplést si pojmy. Abstraktní myšlení a uvažování o budoucnosti má pramálo co do činění se schopností přežít v horších podmínkách. A domnívat se, že ZABEZPEČENÝ člověk v nich automaticky přežije? NESMYSL! Pokus jako důkaz? Pošli obézního na Everest a uvidí se.
Čili „DRAHÉ“ rady druhým může člověk z tepla domova rozdávat jak jen chce, ovšem sám by neměl očekávat žádné „samovolné“ rozšíření nedostatečných schopností PŘEŽÍT ve ztížených podmínkách. Přežít je schopností silného. Přežijí tedy silní, ne ti ostatní.