FlAsh_7

Jak aplikovat stoicismus a stoický klid?

Odpovědi
annas

Znáte zásady stoicismu? Zřejmě ano, tudíž by vám toto filosofické učení a jeho aplikace na svůj život, měly být jasné.

Několikrát jsem vám psala, více samostatnosti. Každý jsme jiný, co vyhovuje mně, nemusí vyhovovat vám.

Neříká se, že když dva dělají totéž, není to totéž?

Uvědomte si, že jsou určité věci, skutečnosti, které nemůžete změnit, nemá smysl se jim zabývat.

Zamyslete se, co můžete dělat či vidět jinak, , co naopak ovlivnit nemůžete. Na to musíte přijít sám.

Pravidelně opakuji, že podstata všeho je ve vaší hlavě – je nutné změnit své myšlení. Několikrát jsem to už psala. . Čím dříve to pochopíte, tím můžete být šťastnější a klidnější.

Uvědomte si, že život není procházka růžovým sadem, celý život se budete potýkat s problémy a překážkami. Bohužel. Hledejte v problémech příležitost pro sebe, tedy něco pozitivního. .

"Hlavním úkolem v životě člověka je rozlišit záležitosti na ty, které jsou zcela mimo jeho kontrolu a na ty, které opravdu ovlivnit může.“ — Epiktétos

„Nezneklidňují nás události, zneklidňují nás naše názory na události.“ — Epiktétos

Zdroj: https://citaty­.net/sbirky/653/sto­icismus/

Opět opakuji – chci, mohu , musím… Chcete změnit svému myšlení? Můžete je změnit …

Vložila jsem na toto téma i několik otázek. Máte-li zájem, podívejte se na ně. Možná objevíte něco víc.

Gonfaloniér

„Jednoduše“ tím, že ho příjmeš za svůj. Musíš číst knihy stoiků, abys pochopil jejich uvážování, jejich filozifii a jejich pohled. Marcus Aurelius, Epiktetos, Seneca. Plus třeba: „Zlomky starých stoiků,“ Zlomky předsokratovských myslitelů, „Životy, názory a výroky proslulých filosofů.“

Hlavní jsou díla:
Hovory k sobě, Rukojeť, rozpravy, O duševním klidu… Číst, přemýšlet o tom, přííjmou to za své.
Staneš se stoický tak, že na sebe aplikuješ stoicismus, jejich myšlenky/názory. Jednoduše se jím staneš. I když se na to tak ptáš – jak – ale je to zřejmé. Jednodušší cestu nenajdeš.

Staneš se stoickým tak, že se staneš stoikem. A to tak, že budeš číst jejich díla, zabývat se tím. Na jiném, jednoduším příkadu, který má ale úplně stejný smysl: Staneš se fyzicky silným tak, že budeš mít svaly. Svaly budeš mít díky tomu, že budeš posilovat a zjistíš si vše potřebné, co k tomu (jejich růstu) potřebuješ. V obojích případech se v tom musíš TRÉNOVAT. Polopaticky vysvětlené, ale ty to asi nechápeš, když se na taková podobná témata ptáš pořád dokola.
Není to něco jako, „aha, stačí tahle jedna myšlenka, už mi to docvaklo a je hotovo, už jsem stoik.“ Nějaký jednoduchý návod – okamžitého řešení neexistuje. Podobně v posilování, „stačí tohle jedno cvičení/nápad a už mám svaly.“
Jednoduché a rychlé cesty nejsou. Jako rychlé být můžou ale ne okamžité Z NIČEHO nic. Z ničeho, abys měl všechno. Zkratky nehledej, protože nefungují a vlastně ani neexistují.
Přečteš si pozorně tři, čtyři knihy, popřípadě se k nim vrtátíš, znovu prolistuješ, udržíš v paměti. Vždyť to ani není na moc dlouho ani to není složité.
Ptáš se „Jak“, protože asi hledáš okamžité řešení (i v ostatních svých otázkách). Okamžitě se v ničem nezlepšíš z ničeho nic, neobsáhneš celý obor, celou filosofii, nestaneš se v tom lepší, nezlepšíš svou schopnost. Nestaneš se mistrem v šachu díky jedné strategii, ani po jedné partii. Nezlepšíš svou kreativitu během okamžiku. Tomu, co si chceš osvojet, v čem se chceš zlepšit se musíš (alespoň trochu) věnovat a cvičit se v tom. Změnu a klidně i pořádné zlepšení, můžeš vidět třeba už za týden. To už je věc tvojí vůle a odhodlání.

Stoicismus je celý životní styl. Musíš tak myslet, musíš to chápat, musíš se tím (alespoň ze začátku) zabývat.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.