Drap

Jak a z čeho vzniklo slovo pidivajzlík ? A co přesně znamená ?

Nejlepší odpověď
annas

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/slovo-pidivajzlik

Odkaz neodpovídá na položenou otázku.

Pidi – vajzlík – složené slovo.

pidi – odvozené od staré délkové míry píď = největší možné rozpětí mezi koncem palce a koncem ukazováčku n. malíku n. prostředníku téže ruky:

vajz – od vaz = druh jilmu. Velmi prastaré slovo Ve sl. jazycích původní tvar vjaz, wjaz, prasl. vez6. – e nosovka a 6 tvrdý jer). Hláskovými změnami vznik v češtině tvar vaz. .
Jilm měl na Valašsku magickou moc protit špírkům = skřítkům.. Základ je ze slova špiritus = latinsky duch, zlý duch.

Pidivajzlík – malý ochránce = „hodný“ trpaslík".

Etymologický slovník, SSJC